Uczniowie z Niemiec odwiedzili nas po raz kolejny. Nocując w polskich domach mieli okazję poznać bliżej nasze zwyczaje, kulturę jak również kuchnię. Program wymiany był niezwykle urozmaicony , więc o nudzie nie było mowy.

Pierwsze spotkanie integracyjne odbyło się w kręgielni, gdzie uczniowie obu szkół zgłębiali tajniki gry w kręgle , zajadając pizzę i ciasta upieczone przez rodziców klasy IIa.
Uczniowie podziwiali uroki naszego miasta również z wody, płynąc statkiem po jeziorze z Ośrodka Wypoczynkowego Janowo. Byli pod dużym wrażeniem, tym bardziej, że w Schneverdingen nie mają takich atrakcji, ani żadnych zbiorników wodnych. Po rejsie odbyło się ognisko i mecz piłki, w którym udział brali wszyscy, którzy nie boją się ruchu i lubią aktywnie spędzać czas.
Wspólnie spędzali całe dnie, mając okazję do sprawdzenia swoich umiejętności językowych w praktyce.
Po południu odbyła się pierwsza część turnieju sportowego na ,, Orliku,, przy Publicznym Gimnazjum nr 1, w którym udział brały szkoły z okolicy oraz nasi goście ze Schneverdingen. Przy pięknej słonecznej pogodzie drużyny rywalizowały między sobą, bawiąc się przy tym doskonale.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy od spotkania w szkole ( pracy nad projektem ) i marszu Nordic Walking na rynek miasta, gdzie wspólnie z fanami tego sportu dopingowaliśmy naszego burmistrza p. Zygmunta Siarkiewicza, który pieszo wyruszał do Szczecina. Po powrocie do szkoły wszyscy wzięli udział w obchodach Dnia Europejskiego w PG 1. Każda klasa przygotowała stoisko jednego z wcześniej wylosowanych krajów UE. Odbył się też quiz na temat Unii Europejskiej, w którym udział brały dwuosobowe drużyny z klas I-III. Na stoiskach można było degustować potrawy danego kraju, zobaczyć stroje regionalne i poszerzyć swoją wiedzę na temat krajów UE.
Na koniec podsumowano wyniki quizu oraz nagrodzono najlepiej przygotowane stoiska. Oprócz nagród wręczonych zwycięskim drużynom pani dyrektor Lidia Kulczycka-Perske ufundowała nagrody niespodzianki dla klas.
Po południu odbyła się II część turnieju sportowego na ,,Orliku,,. Wszyscy doskonale się bawili i dawali z siebie wszystko, by zdobyć jak najwięcej punktów dla swojej drużyny.

Kolejnego dnia wraz z gośćmi ze Schneverdingen wybraliśmy się do Szczecina. Tu zwiedzaliśmy miasto, byliśmy w kinie na filmie ,, Książe Persji,, odwiedziliśmy piękne zbiory Oceanarium. Na koniec pobytu w Szczecinie powitaliśmy na Wałach Chrobrego burmistrza Barlinka p. Zygmunta Siarkiewicza, który pokonał pieszo trasę z Barlinka do Szczecina, by uczcić XX- lecie Samorządności.
Po powrocie do Barlinka odbyła się dyskoteka w naszej szkole.
W ostatnim dniu pobytu naszych gości odbyło się podsumowanie wymiany, zaprezentowanie wypracowanych projektów, opracowanie wstępnych planów związanych ze współpracą na przyszłość, wymiana doświadczeń, pamiątkowe wpisy do kroniki szkolnej. Spotkanie odbyło się w miłej, serdecznej atmosferze przy poczęstunku przygotowanym przez rodziców klasy IIa.