Chcesz być na bieżąco?

fot. własne

19 marzec 2017, 08:24

W jeden dzień dookoła Świata

kategoria: Aktualności

Któż z nas nie chciał być jak Phileas Fogg - bohater powieści Juliusza Verne`a „W osiemdziesiąt dni dookoła świata”, który w wyniku zakładu wyruszył w podróż dookoła świata korzystając z rozmaitych – dostępnych w owym czasie – środków transportu. W podróży towarzyszył mu służący Passepartout.

18 marca w Europejskim Centrum Spotkań odbył się II Festiwal Podróżniczy „Włóczykijki”, który w jednym miejscu i czasie skupił kilkunastu prelegentów (podróżników, fotografów, pasjonatów wypraw).

Każdy kto tego dnia przybył do ECS na ulicę Leśną mógł posłuchać niezwykle interesujących opowieści i przenieść się w zupełnie inne miejsce Świata. Swoje historie prezentowali:

Sławomir Makaruk – podróżnik, fotograf, zawodowy nurek, kierownik wypraw, w tym programu podróżniczego „Boso przez świat”.
 
Anna Jakleiwcz – z zamiłowania podróżniczka i antropolog, z wykształcenia archeolog. Zwiedziła Sudan, Egipt, Afrykę, Azję, Chiny, Wietnam, Indie, Malezje. Jej samotna, dziewięciomiesięczna podróż po Indonezji została nominowana do nagrody TRAVELERY 2014 w kategorii PODRÓŻ ROKU przyznawanej przez National Geographic, a pokaz slajdów z odwiedzonych miejsc zdobył nagrodę publiczności na 17. Festiwalu Podróżników i Żeglarzy KOLOSY.

Ela Białosowska - Barlinianka, od 8 lat podróżuje przede wszystkim autostopem. W podróżach stara się być blisko ludzi, odkryć odwiedzany kraj poprzez rozmowę z jego mieszkańcami, uczestniczenie w kulturze i codzienności oraz eksplorując miejsca poza głównymi szlakami. Autostopem przemierzyła prawie całą Europę, Maroko, kraje Kaukazu (Gruzja i Armenia) i Bliskiego Wschodu (Oman, ZEA, Izrael, Palestyna). Zakochana w Bałkanach, surowej północy Norwegii i polskich górach, w których najbardziej uwielbia wschody słońca na szczytach.

Dawid Dziubiński - członek Klubu Żeglarskiego SZTORM Barlinek. Żeglarz z zamiłowania, student medycyny Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Od lat czynnie uczestniczy w życiu Klubu, co zaowocowało między innymi rejsem z Rygi do Szczecina w ramach Tall Ships Races w 2012 roku. Podczas Festiwalu opowie o klubowym rejsie po Bałtyku, którego w 2016 roku był uczestnikiem.

Marcin Makocki - mieszkaniec Barlinka, absolwent Technikum Leśnego w Zagnańsku, Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (spec. Dendrologia i Biologia Leśna) i Wydziału Leśnego Colegio de Postgraduados w Meksyku (spec. Ekologia i zagospodarowanie lasów tropikalnych). Od najmłodszych lat zafascynowany lasami tropikalnymi, leśnictwem w tropikach i drewnem egzotycznym.

Marta Wrzask - Gorzowianka. Pasjonatka bycia w podróży. W podróżach najbardziej ceni spotkania z innymi ludźmi, poznawanie odmiennych kultur. Swoje dwie największe pasje: podróżowanie i fotografię łączy w górach. Należy do gorzowskiej nieformalnej grupy fotograficznej fCzasowicze. Pokazywała swoje fotografie na kilku wystawach, wyróżniona na gdyńskich KOLOSACH, publikowała w „Taterniku”. Współorganizatorka cyklu slajdowisk- spotkań z podróżnikami (w ramach Projektu Multikulti) oraz dwóch festiwali- Festiwalu Podróżniczego Multikulti w Gorzowie oraz Festiwalu Podróżniczego 16 Południk w Złocieńcu.

Go(n)towiec Podróżny - zwykłe małżeństwo z włóczęgowską żyłką – Maria zwana Mariatką i Bogdan (dla przyjaciół Bodzianek) Gontowie. Lubią podróżować, niekoniecznie utartymi trasami. Szukają mało znanych ciekawostek, o których przewodniki nie wspominają. Dla Bodka i kierowanych przez niego pojazdów (ze szczególnym podkreśleniem Multipli) nie istnieje określenia „zła droga” – te boczne, mało uczęszczane są najciekawsze. Uważają, że Polska jest piękna i tyle w niej jeszcze do okrycia! Jeżeli prawdą jest stwierdzenie: „Turysta nie pamięta, gdzie był, a podróżnik nie wie, gdzie będzie”, to Go(n)towiec jest skrzyżowaniem turysty z podróżnikiem „WIEMY gdzie byliśmy, ale pojęcia nie mamy gdzie się jeszcze wybierzemy. Z pewnością będzie to wiele wyjątkowych miejsc.”

Wśród prelegentów nie mogło zabraknąć również przedstawicieli Klubu Żeglarskiego SZTORM Barlinek, którzy także zaprezentowali swoje opowieści i fotogalerie.

W międzyczasie – gdy na „górnym pokładzie” przez cały dzień trwały prelekcje, w innych pomieszczeniach ECS-u odbywały się warsztaty, praktyki i zabawy dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych.

Ostatnim z uczestników, który opowiedział swoją historię był Arkady Paweł Fiedler – pasjonat podróży samochodowych, producent filmów podróżniczych, fotograf. Pomysłodawca i organizator projektu filmowo-podróżniczego – PoDrodze: 2009 r. – Maluchem wzdłuż granic Polski, 2014r. – Maluchem przez Afrykę, 2016r. – Maluchem przez Azję. Wnuk wybitnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera.

Na zakończenie spotkania z podróżą małą i dużą główne organizatorki: Agnieszka Nikoliszyn-Granatowska, Justyna Budzyn, Grażyna Lachowicz, Magda Bakalarczyk - Wilk oraz Anna Margielewicz-Kopaszewska podziękowały wszystkim, bez których ten dzień nie doszedł by do skutku. Prelegenci, współorganizatorzy, wolontariusze, partnerzy i sponsorzy, a także przybyłym na Włóczykijki gościom, których było naprawdę bardzo dużo.

Organizatorami wydarzenia byli: Klub Żeglarski Sztorm Barlinek, Włóczykijki. Partnerem strategicznym była Gmina Barlinek.

Partnerzy: Błękitne Okna Podróże, Błękitne Okna Centrum Psychoterapii i Psychoedukacji, Gmina Barlinek, Barlinecki Ośrodek Kultury, Gruba Kolarska Barlinek, promocjone.com, Akademia im. Jakuba Paradyża w Gorzowie Wlkp, SABA Service, Lider Pojezierza, Terrati Ber, ALMA Hotel&Spa, Puls Pub, Barlineckie Towarzystwo Edukacyjne.

Sponsorzy festiwalu: GBS Bank, PIAST Spółdzielnia Mieszkaniowa, OPTYline.pl, AE Group, BRICO Barlinek, GRH Waldemar Wawrzyniak, PGK Barlinek, BIMEX.

Patroni medialni: eBarlinek.pl oraz Barlinek24.

DODAWANIE KOMENTARZA

dodaj jako użytkownik zalogowany lub anonimowy

* pola wymagane

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
KOMENTARZE:

Bujało / 20-03-2017 / Bosmanka

Bujało nie tylko od reggae.Było piwnie.

After Party / 20-03-2017 / Włóczykijka

After Party po "Włóczykijkach" odbywało się w Puls Pubie a nie Na Murach. A bujało przy dźwiękach reggae :)rzeczywiście.

Piwko / 19-03-2017 / Kapitano

Na murze mocno zakrapiali..Bujało.

Super / 19-03-2017 / gdy

Brawo, brawo, brawo:)

[1-10]
schowaj
WIĘCEJ WYDARZEŃ:

Kamil Nowacki - wywiad z juniorem Gorzowskiej Stali / 31.03.2017 /

Jak wiemy w sezonie 2017 Stal Gorzów będzie musiała zmienić formacje juniorską ze względu na to że Bartek Zmarzlik i Adrian Cyfer (obecnie Polonia Piła) przeszli na wiek seniora. Dziś wywiad z Kamilem Nowackim - juniorem Stali Gorzów walczącym o skład na bieżący sezon. czytaj całość

XIV Gala Sportu / 30.03.2017 /

1 kwietnia 2017 roku o godzinie 17:00 w Sali Widowiskowej BOK (ul. Podwale 9) odbędzie się XIV Gala Sportu. czytaj całość

''W Kręgu Sztuki'' w Myśliborzu. / 30.03.2017 /

Barlinecka grupa artystyczna "W Kręgu Sztuki" zaprasza na drugą odsłonę wystawy malarstwa związaną z V-leciem powstania grupy. czytaj całość

Festiwal ''Włóczykijki'' - podsumowanie / 29.03.2017 /

W sobotę, 18. marca, w ECS przy Leśnej 1. w Barlinku odbyła się druga edycja Festiwalu Podróżników i Podróży „Włóczykijki”. czytaj całość

Barlinek na Międzynarodowych Targach Łódzkich / 28.03.2017 /

W miniony weekend odbyła się w Łodzi XXIII edycja Międzynarodowych Targów Łódzkich „ Na Styku Kultury”. Od piątku do niedzieli Łódź stała się turystyczną stolicą Polski. czytaj całość

Jak wybrać najlepszy hotel na wakacyjny wypoczynek? / 27.03.2017 /

Zajmujesz się już planowaniem wakacyjnego urlopu? To bardzo dobry pomysł, bowiem im wcześniej zaczniemy o tym myśleć, tym zdecydowanie lepiej. Dzisiaj zajmiemy się tym, aby podsunąć Ci kilka wskazówek odnośnie jak najlepszego wyboru hotelu, w którym zatrzymasz się sam lub ze swoimi bliskimi. czytaj całość


21.11.2016

Pracownik ds obsługi sprzedaży interneto...

Gorzów, Silcare

25.10.2016

Zatrudnię inżyniera-mechanika

Barlinek, VEGA

22.09.2016

Prcownik ochrony - obiekt przemysłowy

Barlinek, Solid Security

28.07.2016

Szukamy przewoźnika - transport butli ga...

Barlinek, Gaspol S.A.

Zarejestrowanych: 297
Aktualnie na stronie: 29 osób

Aktualności: 4310
Ogłoszeń: 907
Komentarzy: 18145
Sond: 13
Fotogalerii: 964 (21843 zdjęć)
Tematów na forum: 0
Na forum, czyli wszyscy o wszystkim
Burmistrzowi Miasta Barlinek
Zadajemy pytania włodarzom miasta. Na pytania odpowie Pan Dariusz Zielinski.
 

www.sp4barlinek.pl
statystyka
© 2007 eBarlinek.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone
O nas | Redakcja | praca u nas | Reklama | Kontakt
Regulamin serwisu | Prawa autorskie | Polityka prywatności
projekt i realizacja: ibero

Kontakt z redakcją: redakcja@ebarlinek.pl | skype: ebarlinek | gg: 3331300