W sobotę, 18. marca, w ECS przy Leśnej 1. w Barlinku odbyła się druga edycja Festiwalu Podróżników i Podróży „Włóczykijki”.
Tak, jak i w roku poprzednim, hasło Festiwalu brzmiało „Podróżnicy są wśród nas”, co ma charakteryzować wyjątkowość Festiwalu: sygnalizować, że Gośćmi, Prelegentami są zwyczajni ludzie, podróżnicy, włóczykije, którzy mieszkają po sąsiedzku, czasem w Barlinku i okolicy, czasem nieco dalej, ale nadal ich włóczęga po świecie, to taki rodzaj doświadczenia, który może dotyczyć każdego z nas, nie wymaga specjalnych umiejętności, cech charakteru ani pieniędzy. Wymaga chęci i decyzji.
Organizatorki, Agnieszka Nikoliszyn Granatowska, Justyna Budzyn, Ania Margielewicz Kopaszewska, Magda Bakalarczyk Wilk i Grażyna Lachowicz, włożyły mnóstwo wysiłku, najpierw miesiącami przygotowując to wydarzenie, a potem w pocie czoła realizując już w trakcie jego trwania, starając się, by zainteresować wszystkich przybyłych, pomóc w integracji, rozmowach, ośmielić, a Prelegentom stworzyć możliwie dobre warunki do snucia opowieści. Program był zorganizowany tak, żeby poza wysłuchaniem opowieści wzbogaconej filmem i fotografiami, można było przy wygodnym stoliku festiwalowej kawiarni porozmawiać, dopytać Prelegentów o szczegóły, podzielić się wrażeniami i doświadczeniami, poprosić o wskazówki i patenty na podobną włóczęgę po świecie.
Wysłuchano wszystkich z ogromnym zaciekawieniem - Eli Białosowskiej i jej opowieści o autostopowej wyprawie przez Bliski Wschód, harcerskiej gawędy o Puszczy Barlineckiej, opowieści o Sierra Leone i Kongo Marcina Makockiego, magicznej impresji Marty Wrzask o „Zapomnianym Królestwie Lo”. Wielu zaciekawił wykład Ireneusza Kostki ze Stowarzyszenia „Lider Pojezierza” na temat dofinansowania ciekawych pomysłów – „Dobre praktyki”. Więcej czasu poświęcono obchodzącemu 50-lecie Klubowi Żeglarskiemu SZTORM Barlinek, a także opowieści członka tegoż Klubu Dawida Dziubińskiego o sztormie na Bałtyku.
Znany z wielu programów telewizyjnych Sławomir Makaron Makaruk z werwą opowiedział o swojej włóczędze, z kolei Anna Jaklewicz z humorem przybliżyła fascynujący temat piątej płci w Indiach. Równie żywa była opowieść pozytywnie nakręconych na podróżowanie Marii i Bogdana Gontów o wyprawie pociągiem retro po Przedgórzu Sudeckim, jak również rzeczowa, profesjonalnie przygotowana prelekcja „Maluchem przez Azję” Arkadego Piotra Fiedlera. Prelekcjom filmowym i fotograficznym towarzyszyła wystawa fotograficzna „Oblicza Birmy” autorstwa Marty Wrzask i Sławomira Sajkowskiego.
Dzieci i młodzież w czasie, gdy rodzice z zainteresowaniem słuchali opowieści Włóczęgów, brały ochoczo udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach - warsztaty animacji poklatkowej , warsztatach wyplatania ozdób z lin, przerabiania starego żagla na galanterię warsztat o najsłynniejszych posągach świata, a także ekspedycji wykopaliskowej dla małych archeologów. Uczestnicy mieli możliwość finansowego wsparcia działalności szkółki żeglarskiej dla dzieci i młodzieży działającej przy Klubie Żeglarskim SZTORM Barlinek.
Pogoda nieco pokrzyżowała plany - przewidziane wyprawy, czyli Włóczykij w praktyce: Rajd Nordic Walking oraz Rajd MTB w Dolinie Płoni nie odbyły się.
Na zakończenie tego pełnego wrażeń dnia w Pubie Puls odbyło się After Party dj-owane przez Selecta Agata i DJ Groszek aka Kołtun Sound System. Kiedy Organizatorki i Wolontariusze pomagający porządkować po Festiwalu budynek przy ul. Leśnej zamykali wieczorem w sobotę drzwi ECS-u, dyskutowali burzliwie o tym, co się tego dnia wydarzyło. Nie we wszystkim byli zgodni, każdemu się podobał bardziej inny punkt programu, każdy miał pomysł, co należy w przyszłym roku przemyśleć i zorganizować inaczej.
Ale co do jednego byli zgodni: było warto. Ich wielomiesięczne przygotowania do Festiwalu, wielomiesięczna praca koncepcyjna, organizacyjna, logistyczna – opłaciła się. Miło było zobaczyć, jak wielu ludzi wychodzi po prelekcjach z uśmiechem, pytaniami do Gości, zaciekawieniem, pomysłem na swoją podróż. Miło było usłyszeć „do zobaczenia w przyszłym roku, już się nie możemy doczekać!” - takich pożegnań było wiele.
Miło było patrzeć na roześmiane i rozochocone świetnie spędzanym czasem twarze dzieci i młodzieży – zarówno młodych uczestników warsztatów, jak i wolontariuszy, którzy podczas prac wokół organizacji Festiwalu, świetnie się bawili. Miło było słuchać, jak rodzice siedząc na ławeczkach w oczekiwaniu na zakończenie warsztatów opowiadali sobie, że ledwo zdołali wpisać swoje dziecko, bo miejsca na warsztaty rozeszły się jak świeże bułeczki. Miło, bo kiedy człowiek widzi, że jego praca spotyka się z takim odbiorem, nabiera wiary w swoje działania, przekonuje się, że mają one sens. Organizatorki Festiwalu „Włóczykijki” dostały swoje wzmocnienie.
Widziały na własne oczy i słyszały na własne uszy, że Festiwal to dobry pomysł. I że w przyszłym roku warto znowu zaprosić kilku Włóczęgów, żeby pogawędzili przy świetle projektora i dobrej kawie o tym, jak „po szerokim szukać świecie, tego co jest bardzo blisko”.
Festiwal nie odbyłby się bez ogromnego i szczerego zaangażowania Partnerów, wsparciu Sponsorów i pracy Wolontariuszy. Organizatorki dziękują Im wszystkim za udział w przedsięwzięciu.
Organizatorzy: Grupa Włóczykijki i Klub Żeglarski SZTORM Barlinek
Partner strategiczny: Miasto Barlinek - Europejska Stolica Nordic Walking
Sponsorzy: GBS Bank, SP Piast, Optyline Bartłomiej Mitek, GRH Waldemar Wawrzyniak, PGK Barlinek, Bimex Jerzy Bitel, ae group Sp. z o.o. i Bricomarche Barlinek, Akunuma ASO.
Partnerzy: "Błękitne Okna" Turystyka Agnieszka Nikoliszyn Granatowska, Pracownia Ceramiki w Podgórzu Justyna Budzyn, Centrum Psychoterapii i Psychoedukacji "Błękitne Okna" Zuzanna Brożek, Barlinecki Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie "Lider Pojezierza", Drużyna Harcerska "Sokół", promocjone.com, „Saba Service” Przedsiębiorstwo Informatyczne, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Hotel "Alma", Pub „Puls”, Terratimber Marcin Makocki, Niepubliczna Szkoła Podstawowa "Radosna".
Patroni medialni: www.barlinek24.pl i www.ebarlinek.pl
Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach.Klasy 5 - 7, egzamin 8-klasisty, dorośli.
Działamy w branży elektrycznej i monitoringu Wykonujemy: - Instalacje elektryczne - Instalacje fotowoltaiczne - monitoring ...
wachlarz naszych usług: - Obsługa geodezyjna inwestycji - Tyczenie hali - Tyczenie budynku - sporządzanie map do celów proje...
Dodaj komentarz