Reklama [A] - E-CHO
Reklama [J] - GBS BANK - Kredyt mieszkaniowy
Polityka na drogach?!

Niesprawiedliwy podział rządowych środków na budowę obwodnic.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz protestuje przeciwko nierównemu traktowaniu regionów przez polski rząd. Podział środków na budowę obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich, o których dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wnioskowały poszczególne województwa, znów – zdaniem marszałka – oparty został o kryterium polityczne.

Regiony rządzone przez marszałków z PiS otrzymały po 60-70 proc. dofinansowania na wnioskowane zadania, gdy te rządzone przez opozycję – zaledwie 50 proc.Przy galopującej inflacji okaże się, że faktyczne dofinansowanie wyniesie 20-30 procent, a wówczas nie będziemy w stanie zrealizować naszych zamierzeń – ostrzega Olgierd Geblewicz.

Pomorze Zachodnie otrzymało wsparcie w formie dofinansowań na realizację obwodnic Gryfic, Pyrzyc i Barlinka.

Cieszy fakt, że nasz region nie został całkowicie pominięty w podziale środków, jak to miało miejsce w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Rząd nie powstrzymał się jednak przed segregacją regionów – czyli tak naprawdę segregacją mieszkańców ze względu na polityczną przynależność marszałków. Połowa kosztów dofinansowania dla województw rządzonych przez opozycję, ale do 70 procent dla regionów, gdzie władzę sprawuje PiS – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – Realizacja naszych zadań jest zaplanowana na lata 2023-24, co w czasie galopującej inflacji oznacza, że wartość realnego dofinansowania obwodnic ze środków państwa znacząco spadnie. Stawia to pod znakiem zapytania wykonalność przedsięwzięć. Zwracam na to uwagę, gdyż naprawdę zależy mi, by urzeczywistnienie tak szumnie zapowiadanych przez rząd inwestycji mogło dojść do skutku.

Marszałek wysłał w tej sprawie pismo do premiera Mateusza Morawieckiego apelując, by zaprzestał segregacji mieszkańców. Domaga się wyjaśnienia podstaw takiego, a nie innego podziału środków i wnosi o rewizję decyzji.

„Zwracam się do Pana z pytaniem, o powody dlaczego poprawa bezpieczeństwa mieszkańców w województwach takich jak m.in pomorskie, opolskie, wielkopolskie, lubuskie, warmińsko – mazurskie czy zachodniopomorskie uzyskała wsparcie na poziomie 50%, natomiast w innych województwach poziom dofinansowania dochodzi do 70%? Zadania drogowe województw: podkarpackiego, lubelskiego, bogatej Małopolski i Śląska, a nawet bardzo zamożnego Dolnego Śląska otrzymały 60-70 proc. dofinansowania. Wprowadzona metodologia podziału środków ewidentnie wskazuje więc na segregację samorządów według klucza politycznego.” – czytamy w piśmie.

Olgierd Geblewicz wystąpił z inicjatywą do marszałków pokrzywdzonych województw o podjęcie wspólnych działań na rzecz swoich mieszkańców. Zapowiedział walkę o realizację zgłoszonych inwestycji, ponieważ wszyscy obywatele, bez względu na przekonania polityczne, zasługują na równe i poważne traktowanie, zwłaszcza w tych sferach, które przekładają się na ludzkie bezpieczeństwo i zdrowie.

Źródło: WZP

12-01-2022 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Czyli 7,6 mln czyli tyle władze miasta utopią jak nic. Może od razu 7 na szpital a co tam jak szaleć to szaleć. A może jakiś kolejny obiekt sportowy z ogrodzeniem i zabezpieczeniem tak by inni nie mogli korzystać? Ciekawe na jakie wałki pójdzie ta kasa ? O już wiem kolejny chodnik do wymiany i basen dla mieszkańców bloku koło Bimex-u . Zawsze po deszczu maja tam staw.
  • Trzeba dodać że Gryfice otrzymały 60 mln, Pyrzyce 30 mln a Barlinek 7,6 mln. Można? Można. Każdemu wg zasług
R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [C]
Reklama [C] - GBSBank
Reklama [D]
Reklama [E]

Ogłoszenia - dodaj za darmo!

Sprzedam mieszkanie o powierzchni 59,35 ...
Dołącz do nas a otrzymasz stabilne zatru...
Poszukujemy gruntów do dzierżawy pod ele...
Reklama [F]

Sondujemy


Obecnie żadna sonda nie jest aktywna.

Reklama [G1]
Reklama [G2]
Reklama [G3]
Reklama [G4]
Reklama [G5]
Reklama [G6]
Reklama [G7]
Reklama [G8]
Reklama [G8] - VIRTUALNETIA.COM
Reklama [G10]
Reklama [G11]
Reklama [G11] - USŁUGI BHP

Ostatnie komentarze

Firmy

ElektroFront - elektryk

ElektroFront Maciej Szmigielski- instalacje elektryczne,- instalacje teletechniczne i TV SAT,- instalacje domofonowe i kontrola ...

Taxi Batman Barlinek

Taxi Batman Radosław Dudek.W ofercie:- wyjazdy na lotniska, promy itp,- przewóz osób, zwierząt, bagaży,- robienie zakupów, dowóz...

Kasacja pojazdów - autopomoc.

KASACJA POJAZDÓW- odbiór auta od Klienta GRATIS,- również ż miejsca wypadku,- wystawiamy dokumenty kasacyjne do wyrejestrowania,...

Najczęściej czytane

Jak pomóc starzejącemu się społeczeństwu?

Jak pomóc starzejącemu się społe...

Statystyki wskazują, że w krajac...

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...

List intencyjny w sprawie budowy drugiego etapu obejścia podpisany.

List intencyjny w sprawie budowy...

W Barlinku oficjalnie otwarto dz...