Reklama [A] - E-CHO
Reklama [B] - Kasacja pojazdów
Reklama [J] - GBS BANK
Program Społecznik. O pomyśle z Barlinka.

Hotele dla owadów, wielopokoleniowe warsztaty kulinarne, nauka tworzenia rękodzieła, kwietne łąki, zawody sportowe w nietypowych strojach, ekozajęcia dla przedszkolaków, promocja idei zero waste, a nawet ekoturniej kół gospodyń wiejskich – to kolejne propozycje Społeczniczek i Społeczników.

Tym razem do aktywności zachęcają organizacje z Przelewic, Lipian, Mieszkowic, Myśliborza, Boleszkowic, Dębna, Barlinka, Kozielic, Ław, Gryfina czy Widuchowej.

Projekty będą realizowane od 1 lutego do 31 lipca 2021 r., a na ich realizację Społeczniczki i Społecznicy otrzymają dotacje, w zależności od filaru, do 4 tys. zł (mikrodotacje) oraz do 10 tys. zł (wybierane w głosowaniu mieszkańców regionalne inicjatywy obywatelskie).

– Program Społecznik, po raz kolejny, stwarza możliwości do rozwoju naszych „małych ojczyzn”. Tym razem Społeczniczki i Społecznicy, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, mocno będą działać w duchu EKO. Nie zabraknie też przedsięwzięć kulturalnych, edukacyjnych czy sportowych. Zachęcam do czynnego udziału w zaplanowanych akcjach i projektach, warto być aktywnym – mówi Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Kustosz.

Aby środki mogły trafić do każdego powiatu i gminy Pomorza Zachodniego, podobnie jak w przypadku poprzednich edycji, województwo w programie zostało podzielone na pięć subregionów. Każdy subregion miał szansę na realizację minimum 70 projektów. We wtorek, 9 lutego 2021 r. w obecności wicemarszałka Olgierda Kustosza oraz posła na Sejm RP Jarosława Rzepy, została zawarta część umów z Subregionu E, a więc obejmującego powiaty: gryfiński, myśliborski, pyrzycki, stargardzki. Jakie plany mają organizacje?

„EKOlubne” działania
W tym rozstrzygnięciu przeważają projekty ekologiczne - Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Kozielicach nauczy mieszkańców jak budować domki dla owadów, a Ludowy Zespół Sportowy POMORZANIN z Krąpieli zachęcać będzie do idei zero waste i przeprowadzi zbiórkę zużytego obuwia sportowego. Na pewno pomysłów na spędzenie wolnego czasu nie brakuje w kołach gospodyń wiejskich. Panie z Mielęcinka zorganizują wielopokoleniowe warsztaty kulinarne. Natomiast KGW Lawenda Widuchowa będą prowadzić warsztaty rękodzieła. Ciekawie zapowiada się też ekoturniej Kół Gospodyń Wiejskich, który zorganizuje KGW w Różańsku.

Integracja też może być EKO
Nie zabraknie też projektów na rzecz osób z niepełnosprawnością. Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Promyk” będzie dla mieszkańców powiatu gryfińskiego szyć bawełniane maseczki. Natomiast spółdzielnia „Promyk” zajmie się integracją osób z niepełnosprawnością poprzez projekt „Ale wkoło jest kwiatowo”. Przybędzie nasadzeń – krzewów i kwiatów.

Natomiast Stowarzyszenie Radość Dzieciom zorganizuje integracyjny plener malarski na terenie Parku Miejskiego w Dębnie. Organizacja przeprowadzi także dwa ekospotkania połączone z porządkowaniem okolicznych terenów, m.in. wokół jez. Lipowo. O ekologii będzie też głośno w trakcie przeglądu piosenki ekologicznej.

Stowarzyszenie Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń” dofinansowanie wykorzysta na zagospodarowanie zielonej przestrzeni znajdującej się na ul. Spokojnej 13 w pobliżu centrum rehabilitacji, żłobka i przedszkola. Natomiast Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Bratek zaprosi do udziału w drugiej edycji festynu rodzinnego „Mama, Tata i Ja”. To świetna okazja na integrację dzieci, rodziców i pracowników prowadzonego przez organizację ośrodka w Barlinku.

Sportowy duch
Nie zabraknie też sportowego ducha w Programie Społecznik, a to za sprawą Stowarzyszenia Epidemia Sportu z Lipian. Zaplanowano „Cross na Żwirowni”, a ramach zawodów Triathlon Lipiany w 2021 r. organizacja przeprowadzi triathlon dzieci i młodzieży w wieku 10-15.

O aktywność najmłodszych zadba także Ludowy Uczniowski Klub Sportowy Krzywin. Z okazji powitania lata zorganizuje „Olimpiadę Przedszkolaka”.

Stowarzyszenie Lipiański Klub Motorowy Partyzanci zaprosi natomiast do udziału w nietypowych zawodach biegowych. To przede wszystkim impreza dla pasjonatów biegania w klimatycznych i chwilami ekstremalnych warunkach. Trasa biegu wyniesie 5 km i prowadzić będzie atrakcyjnymi krajobrazowo drogami leśnymi i polnymi przy jeziorze Wądół. Prawo startu w zawodach mają wszyscy chętni pod warunkiem, że ich ubiór będzie zawierał elementy wojskowe lub militarne. Organizacja zdobyła także środki na zorganizowanie XVI Zlotu pojazdów militarnych.

Przybędzie też nowych miejsc do gry w szachy – w Ławach oraz na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Myśliborzu.

Żywy ogród i kreatywne warsztaty

Nadodrzańskie klimaty w Widuchowej będą zajmować się integracją mieszkańców. Mają na to dwa pomysły. Pierwszy to rodzinne warsztaty „Poznajemy życie pszczół” i rodzinny ekopiknik. Organizacja planuje stworzyć „żywy ogród” – powstanie kwietna łąka i miododajny zagajnik.

Drugi pomysł to propagowanie idei upcyklingu i przetwarzania podczas kreatywnych warsztatów.

Umowy podpisane w Przelewicach (głównie mikrodotacje do 4 tys. zł):
• Stowarzyszenie zwykłe „Nasze Przedszkolaki" z siedzibą w Pyrzycach (Klimatyczny Gamer z Pyrzyc; W naturze siła; Pyrzycka sztuka; Siejemy dobro);
• Koło Gospodyń Wiejskich ,, Na koturnie'' w Łozicach (Promocja ekologii poprzez edukację);
• Ochotnicza Straż Pożarna w Płońsku (Młodzi druhowie bezpiecznie i ekologicznie w Dolinie Płoni);
• Ochotnicza Straż Pożarna w Kozielicach (Ratujemy bzyki);
• Koło Gospodyń Wiejskich na Koturnie w Łozicach (Spacerem po zdrowie);
• Koło Gospodyń Wiejskich w Mielęcinku (Rodzinny dzień dziecka; Gdzie kucharek sześć tam będzie co zjeść!!!);
• Stowarzyszenie Inicjatywa Ziemia Pyrzycka (Wielki święto, wielka radość);
• Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatyw Niebanalnych , z siedzibą Mielnie Pyrzyckim (Gorące Serce Mielna Pyrzyckiego);
• Stowarzyszenie Zwykłe Razem w Kozielicach (Objazdowy Dzień Dziecka);
• Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Bratek z siedzibą w Barlinku (Festyn rodzinny "Mama Tata i Ja"- II edycja);
• Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Promyk” z siedzibą w Mieszkowicach (Wspólnie pokonamy epidemię);
• Spółdzielnia Socjalna „Promyk” z siedzibą w Mieszkowicach (Ale wkoło jest kwiatowo);
• Stowarzyszenie Epidemia Sportu z siedzibą w Lipianach (Cross na Żwirowni 2021 - bieg z przeszkodami; Triathlon Lipiany 2021 – projekt wybrany w głosowaniu mieszkańców, RIO)
• Stowarzyszenie Lipiański Klub Sportów Wodnych (Półkolonie letnie "Słoneczne lato 2021");
• Koło Gospodyń Wiejskich Lawenda Widuchowa (Warsztatownia 2- Rękodzieła się uczymy i cuda tworzymy);
• Ludowy Uczniowski Klub Sportowy Krzywin z siedzibą Gryfinie (Olimpiada Przedszkolaka - Powitanie Lata. Krzywin 19 czerwca 2O21);
• Stowarzyszenie Lipiański Klub Motorowy Partyzanci z siedzibą Lipianach (IV Lipiański Bieg Partyzanta; XVI Zlot Pojazdów Militarnych – projekt wybrany w głosowaniu mieszkańców, RIO);
• Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Lipianach (Lipiański Aktywny Senior);
• Ludowy Zespół Sportowy POMORZANIN Krąpiel (zużytych butów nowy krok);
• Nadodrzańskie klimaty (Tworzymy miejsce przyjazne zapylaczom. Zakładamy kwietne łąki, budujemy hotele dla owadów.; Nie spalaj, nie wyrzucaj - podaruj drugie życie. Rodzinne warsztaty upcyklingu i rękodzieła);

Umowy podpisane w Myśliborzu:
• Koło Gospodyń Wiejskich w Różańsku (Narodzie, pomóżmy przyrodzie; Gospodyń Wiejskich w Różańsku);
• Koło Gospodyń Wiejskich „Poszukiwacze Przygód” w Ławach (Ogródek Kieszonkowy przy placu zabaw);
• Stowarzyszenie Przyjaciół Ław (Zaczatowany Zakątek);
• Myśliborski Klub Szachowy z siedzibą w Myśliborzu (Międzypokoleniowe Warsztaty Szachowe);
• Stowarzyszenie Miłośników Kultury w Boleszkowicach (warsztaty od juniora do seniora);
• Stowarzyszenie Radość Dzieciom z Dębna (Przyroda okiem dziecka , Czysty wypoczynek, Przegląd piosenki ekologicznej – projekt wybrany w głosowaniu mieszkańców, RIO;
• Stowarzyszenie Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń", z siedzibą w Myśliborzu (Razem działamy, ekologiczny zakątek sensoryczny mamy).

Głos młodych

W ocenianie złożonych w programie wniosków zaangażowana była Rada Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, która zarekomendowała do dofinansowania w sumie 35 projektów (po 7 na każdy subregion).

Listy rankingowe
Listy rankingowe wszystkich dofinansowanych projektów z zaznaczeniem tych rekomendowanych przez Radę: http://www.wws.wzp.pl/aktualnosci/program-spolecznik

Kolejny nabór wniosków zaplanowany jest od 1 do 22 kwietnia 2021 r.

Operatorem Programu Społecznik jest Koszalińska Agencja Rozwoju regionalnego S.A.

Wszelkie informacje o realizacji Programu Społecznik 2019 - 2021 znajdują się na:

- stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, tj.: www.wzp.pl w zakładce Program Społecznik
- stronie internetowej Operatora - Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. www.spolecznik.karrsa.eu
- profilu Programu Społecznik (media społecznościowe).

10-02-2021 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Społecznie rzecz biorąc należy wyłączyć telewizje w domach bo ogłupia ! Liczby zgonów po szczepieniach covid-19 w ciągu 1,5 miesiąca przewyższają roczne liczby zgonów po wszystkich innych szczepionkach razem wziętych.

    Do 12 lutego 2021 do amerykańskiej bazy danych VAERS (CDC) zgłoszono już 653 zgony po szczepieniach covid-19 (https://wonder.cdc.gov/controller/datarequest/D8), a do bazy Vigiaccess (Europa/WHO) zgłoszono 922 zgony i 84489 powikłań, włącznie z setkami zachorowań na covid, grypę i zapalenie płuc, zawałami serca, zatorami płuc, udarami mózgu, epilepsjami i innymi poważnymi chorobami (http://www.vigiaccess.org/).

    Ponieważ zgłaszanych jest tylko 1-2% wszystkich powikłań, całkowite liczby tych zgonów liczą się prawdopodobnie w dziesiątkach tysięcy. I są to tylko wczesne powikłania.

    Odległe, dewastujące dla zdrowia lub zabójcze pojawią się w ciągu kilku do kilkunastu miesięcy. Już dziś widać, że szczepionki covid-19 są najbardziej szkodliwe ze wszystkich stosowanych, bowiem liczby zgonów po nich w ciągu zaledwie 1,5 miesiąca przewyższają roczne liczby zgonów po wszystkich innych szczepionkach razem wziętych.

    Pomimo wszechobecnej propagandy proszczepiennej ze strony covidowych oligarchów, karteli farmaceutycznych oraz skorumpowanych rządów i mediów, niektóre rządy, organizacje i grupy społeczne wyłamują się ze szczepiennego terroru. Np. rząd Tanzanii skasował wszystkie szczepienia na covid w całym kraju, rząd Indii odmówił zatwierdzenia szczepionek Pfizera i Astra-Zeneca, w USA żołnierze masowo rezygnują z tych szczepień i w większości krajów Europy ponad połowa obywateli odmawia ich przyjęcia w obawie przed poważnymi powikłaniami.
R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [D]
Reklama [C] - PW. JANEX
Reklama [D1]
Reklama [E]
Reklama [E] - ABS Andrzej Binkowski

Ogłoszenia - dodaj za darmo!

Restauracja w Barlinku poszukuje do prac...
Сдаю комнаты в особняке в городе Барлине...
Wynajmę pokoje w domu wolnostojącym w Ba...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy

Jakie rozwiązania powinny być zastosowane na przejściach dla pieszych na ul. Niepodległości przy Rynku w celu poprawy ich bezpieczeństwa?

Przejścia dla pieszych na ul. Niepodległości przy Rynku są bezpieczne, a obecnie zastosowane rozwiązania są wystarczające i nie potrzeba ich zmiany.
Należy zastosować wyniesienia przejść aby spowolnić przejazd przez pasy.
Należy zastosować dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych.
Należy zastosować aktywne podświetlenie przejść dla pieszych. Aktywne podświetlenie przejścia dla pieszych polega na tym, że pieszy, który zbliża się do takiego przejścia, jest w pewnej odległości wykrywany przez czujnik i wtedy przejście uruchamia dodatk
Reklama [G1]
Reklama [G1] - Autopromocja
Reklama [G2]
Reklama [G2] - DJ Pitersound
Reklama [G3]
Reklama [G4]
Reklama [G5]
Reklama [G6]
Reklama [G7]
Reklama [G8]
Reklama [G8] - VIRTUALNETIA.COM
Reklama [G9]
Reklama [G10]
Reklama [G11]
Reklama [G11] - USŁUGI BHP

Ostatnie komentarze

Firmy

ElektroFront - elektryk

ElektroFront Maciej Szmigielski- instalacje elektryczne,- instalacje teletechniczne i TV SAT,- instalacje domofonowe i kontrola ...

Taxi Batman Barlinek

Taxi Batman Radosław Dudek.W ofercie:- wyjazdy na lotniska, promy itp,- przewóz osób, zwierząt, bagaży,- robienie zakupów, dowóz...

Kasacja pojazdów - autopomoc.

KASACJA POJAZDÓW- odbiór auta od Klienta GRATIS,- również ż miejsca wypadku,- wystawiamy dokumenty kasacyjne do wyrejestrowania,...

Najczęściej czytane

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...

List intencyjny w sprawie budowy drugiego etapu obejścia podpisany.

List intencyjny w sprawie budowy...

W Barlinku oficjalnie otwarto dz...

Tragiczny wypadek na drodze do Krzynki.

Tragiczny wypadek na drodze do K...

Do kolejnego dziś wypadku doszło...