Reklama [A3] - Barlinek Okna Artur Gubała
Reklama [A] - E-CHO
Reklama [B] - Kancelaria Adwokacka
MK KOSMETOLOG
Dobór soczewek do wady wzroku - o czym należy pamiętać?

Noszenie szkieł kontaktowych jest powszechnie znaną i chętnie stosowaną metodą korekcji refrakcyjnych wad oka.

News will be here

Coraz więcej osób wybiera soczewki zamiast tradycyjnych okularów. W porównaniu z nimi są bardziej wygodne, a dodatkowo nie zmieniają wyglądu. Rynek optyczny oferuje obecnie wiele rozmaitych rozwiązań pozwalających poprawić jakość widzenia, wyostrzających je i zapobiegających dalszemu rozwojowi wad refrakcji. Istnieją różne typy szkieł kontaktowych, a dobór ich rodzaju zależy od wady wzroku. W poniższym tekście zastanowimy się nad tym, jak wybrać opcję dopasowaną do potrzeb konkretnej osoby.

Soczewki sferyczne – dla kogo będą odpowiednie?

Do korekcji najprostszych wad wzroku, a więc miopii (czyli krótkowzroczności) i hyperopii (inaczej: nadwzroczności), służą soczewki sferyczne. Mają one za zadanie skorygować nieprawidłowe załamywanie się wpadających do oka promieni świetlnych w taki sposób, aby skupiały się dokładnie na siatkówce. Sama nazwa wzięła się stąd, że szkła sferyczne przypominają kształtem wycinek kuli (sferę). Soczewki sferyczne dostępne są w mocach ujemnych i dodatnich. Te ze znakiem „+” są przeznaczone do korekcji nadwzroczności. Natomiast modele oznaczone minusem korygują krótkowzroczność.

Kto może nosić soczewki toryczne?

Soczewki toryczne, inaczej nazywane cylindrycznymi, to specjalny typ szkieł kontaktowych zaprojektowanych do korekcji astygmatyzmu (tj. niezborności). Wada ta cechuje się zaburzoną symetrią obrotową gałki ocznej, która powoduje powstanie na siatkówce obrazu niepunktowego. Najczęściej przyczyna tkwi w deformacji rogówki lub soczewki ocznej, które uległy rozciągnięciu i zniekształciły się. Stan ten objawia się zniekształconym widzeniem, krzywieniem obrazu oraz pogarszaniem ostrości i czułości na kontrast. Nazwa torycznych szkieł kontaktowych wzięła się od torusa: kształtu przypominającego przeciętego wzdłuż obwarzanka. Soczewki cylindryczne zapewniają świetne rezultaty korekcji astygmatyzmu. Dzięki nim każdy widziany obraz jest idealnie wyraźny i ostry.

Co to są soczewki progresywne?

Podobnie jak większość organów, oko również podlega naturalnym procesom starzenia. Z wiekiem „zużywają” się jego części, przez co nie jest w stanie funkcjonować idealnie przez cały czas. Z procesem starzenia się soczewki oraz zaburzoną zdolnością akomodacji powiązana jest prezbiopia (inaczej: starczowzroczność). Nie jest to choroba, lecz naturalne zjawisko związane ze zmianami zachodzącymi podczas starzenia się organizmu. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny, starczowzroczność można z powodzeniem łagodzić lub korygować. Wszystkie niedogodności można wyeliminować, stosując na przykład odpowiednio dopasowane szkła kontaktowe. Prezbiopię koryguje się soczewkami progresywnymi: https://www.bezokularow.pl/soczewki-progresywne. To najlepszy wybór dla tych, którzy mają problemy z widzeniem w dal i z bliska.

Gdzie kupić soczewki na receptę?

Dobór soczewek kontaktowych powinien rozpocząć się w gabinecie specjalisty – optometrysty lub lekarza okulisty. Przeprowadzi on niezbędne badanie, na podstawie którego ustali rodzaj wady wzroku oraz stopień jej zaawansowania. Badanie optometryczne lub okulistyczne pozwoli też wyeliminować ewentualne przeciwwskazania do noszenia soczewek. Szkieł nie powinny nosić np. osoby cierpiące na zapalenie spojówek (zob. https://www.bezokularow.pl/poradnik/zapalenie-spojowek-objawy-i-leczenie), alergie czy zaburzenia hormonalne. Następnie specjalista powinien wręczyć nam receptę. To niewielka karteczka, na której zapisuje się parametry szkieł (moc, promień krzywizny, średnicę itp.). Co prawda okazanie recepty w sklepie nie jest konieczne, jednak znacznie ułatwia pacjentowi wybór odpowiedniego produktu. Jeśli chodzi o sam zakup soczewek, należy zaopatrywać się w nie wyłącznie w sprawdzonych miejscach. Jeszcze do niedawna, aby otrzymać taki produkt należało udać się do stacjonarnego salonu optycznego. Natomiast dziś zdecydowanie popularniejsze są sklepy internetowe, np. bezOkularow.pl. To jeden z najlepszych i największych e-sklepów z soczewkami, oferujący oryginalne i bezpieczne dla oczu szkła kontaktowe znanych i cenionych marek, np. soczewki Acuvue. Zaletą sklepu jest nie tylko wyjątkowo bogata oferta produktów z najwyższej półki, ale również bardzo przystępne ceny. Zamawianie soczewek przez Internet jest bardzo proste. Wystarczy wpisać parametry z recepty w odpowiednich polach na stronie www, wybrać rodzaj szkieł oraz ilość opakowań.

26-04-2023 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [C]
Reklama [C] - GBS BANK
Reklama [D]
ECOVIA

Ogłoszenia - dodaj za darmo!

Doradca Klienta w Zespole Doradców Biz...
Wykonuje usługi w zakresie transportu os...
Wykonujemy usługi w zakresie transportu ...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy


Obecnie żadna sonda nie jest aktywna.

Reklama [G1]
Reklama [G2]
Reklama [G2] - PROKOP I SYN
Reklama [G4]
Reklama [G5] - promocja
Reklama [G5]
Reklama [G1] - Autopromocja ebarlinek.pl
Reklama [G6]
Reklama [G7] - Autopromocja ebarlinek.pl
Reklama [G7]
Reklama [G8]

Ostatnie komentarze

Firmy

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach itp.

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach.Klasy 5 - 7, egzamin 8-klasisty, dorośli.

Usługi elektryczne ELEKTRYK

Działamy w branży elektrycznej i monitoringu Wykonujemy: - Instalacje elektryczne - Instalacje fotowoltaiczne - monitoring ...

GEO-INWEST geodeta

wachlarz naszych usług: - Obsługa geodezyjna inwestycji - Tyczenie hali - Tyczenie budynku - sporządzanie map do celów proje...

Najczęściej czytane

Jak pomóc starzejącemu się społeczeństwu?

Jak pomóc starzejącemu się społe...

Statystyki wskazują, że w krajac...

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - 7 pozycja Zmarzlika

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - ...

W niedzielne popołudnie na gorzo...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...