Reklama [A] - Inter Com Łukasz Wrona
Reklama [A] - E-CHO
Reklama [A3] - Barlinek Okna Artur Gubała
MK KOSMETOLOG
Reklama [J] GBS Bank
Jak pomóc starzejącemu się społeczeństwu?

Statystyki wskazują, że w krajach wysoko rozwiniętych, do których zaliczane są również Niemcy, żyje coraz więcej osób starszych.

W skali świata to ponad 630 milionów osób, które mają więcej niż 60 lat. Niemcy są najszybciej starzejącym się państwem w Europie, tuż po Grecji i Włoszech. Szacuje się, że już co piąty Niemiec jest osobą starszą. Mamy więc do czynienia ze społeczeństwem starzejącym się. To wyzwanie dla instytucji zajmujących się opieką nad seniorami – zarówno centralnych, jak i lokalnych, ale i szansa dla wszystkich osób, które chciałyby pracować w charakterze opiekunki w Niemczech.

Jak może być sprawowana opieka nad osobami starszymi?

Wielu seniorów prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe. Najczęściej spowodowane jest to śmiercią współmałżonka, rzadziej staropanieństwem czy kawalerstwem. W takich sytuacjach opiekę i pomoc dla osób starszych świadczą osoby bliskie – z rodziny lub z kręgu znajomych, a jeśli senior nie może na nie liczyć, wówczas pozostaje dom opieki lub opieka domowa, oparta o usługi świadczone przez profesjonalnych, doświadczonych opiekunów osób starszych. Dla poprawy jakości życia seniora warto, będąc osobą z rodziny pomyśleć o zatrudnieniu w określonym wymiarze pracy opiekuna, który będzie mu pomagał w codziennych czynnościach.

Staje się to koniecznością, podobnie jak zapewnienie osobie starszej wizyt pielęgniarki i lekarza, jeśli senior jest osobą chorą, niepełnosprawną, czy nawet leżącą. Wówczas pomoc codzienna opiekuna osoby starszej jest absolutnie wymagana.

Wsparcie seniorów w ich domach

Osoby starsze mają swoje przyzwyczajenia i zwykle nie chcą przeprowadzać się np. do dzieci i wnuków, jeśli mają taką możliwość. Chcą zachować pewną niezależność i radzić sobie samodzielnie, choć z powodów zdrowotnych może to nie być takie proste. W Niemczech rozwijany jest system opieki długoterminowej, ale w domach seniorów, w ich stałym miejscu zamieszkania. Z języka niemieckiego nazywane jest to ambulante Pflege. To opieka płatna w domu seniora, a wysokość świadczenia uzależniona jest od stopnia wymaganej przez niego opieki czy pielęgnacji. Inaczej opiekuje się osobą starszą, która wszystkie czynności higieniczne wykonuje samodzielnie, sama się ubiera czy je, a inaczej, jeśli senior jest niepełnosprawny i wyłącznie leżący.

Seniorzy mogą często korzystać z płatnej opieki świadczonej przez opiekuna osób starszych, sięgając po środki z ubezpieczenia opiekuńczego, pod warunkiem, że usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne sprawuje na ich rzecz wyspecjalizowany personel. Opiekun powinien więc mieć ukończone odpowiednie kursy i szkolenia oraz przedstawić w związku z nimi właściwe certyfikaty.

Co robi opiekun osoby starszej?

Zakres pracy opiekunki w Niemczech czy w ogóle osoby pracującej z seniorami, może być różny, w zależności od potrzeb. Taka osoba może opiekować się seniorem, pomagać mu w dokonywaniu codziennych sprawunków, gotować mu i sprzątać pomieszczenia, w których przebywa. Może pielęgnować go, ale w zakresie jej obowiązków nie powinny znajdować się żadne obowiązki pielęgniarskie. To pielęgniarka z ośrodka zdrowia przychodzi do takiej osoby i ordynuje jej leki, a także rozdziela je na dawki dzienne. Opiekun może tylko przypominać seniorowi o konieczności przyjmowania farmaceutyków zaleconych przez lekarza i pielęgniarkę.

[mat.partnera]

27-01-2021 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Ta jasne jechac i podcięrac dupy dzieciom tych, którzy nas mordowali i nieszczyli wszystko co nam święte. Juz chyba nizej upasc nie można .
R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [C]
Reklama [C] GBS Bank
Reklama [D]
Reklama [E]

Ogłoszenia - dodaj za darmo!

Spółdzielnia Mieszkaniowa „PIAST” w Barl...
Nieruchomość położona jest w północnej c...
Nieruchomość położona jest w zachodniej ...
Suzuki SX4 1,6D, rok2008. Komplet opon z...
Zapraszamy na rodzinną wyprawę po choink...
Wykonujemy usługi w zakresie transportu ...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy

Czy na Rynku Miejskim powinna powstać kurtyna wodna?

TAK
NIE
NIE MAM ZDANIA
Reklama [G1]
Reklama [G2]
Reklama [G2] - PROKOP I SYN
Reklama [G4]
Reklama [G5] - promocja
Reklama [G5]
Reklama [G1] - Autopromocja ebarlinek.pl
Reklama [G6]
Reklama [G7] - Autopromocja ebarlinek.pl
Reklama [G7]
Reklama [G8] - VIRTUALNETIA.COM
Reklama [G8]
Reklama [G12] - JS-TŁUMACZENIA.PL

Ostatnie komentarze

Firmy

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach itp.

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach.Klasy 5 - 7, egzamin 8-klasisty, dorośli.

Usługi elektryczne ELEKTRYK

Działamy w branży elektrycznej i monitoringu Wykonujemy: - Instalacje elektryczne - Instalacje fotowoltaiczne - monitoring ...

GEO-INWEST geodeta

wachlarz naszych usług: - Obsługa geodezyjna inwestycji - Tyczenie hali - Tyczenie budynku - sporządzanie map do celów proje...

Najczęściej czytane

Jak pomóc starzejącemu się społeczeństwu?

Jak pomóc starzejącemu się społe...

Statystyki wskazują, że w krajac...

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - 7 pozycja Zmarzlika

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - ...

W niedzielne popołudnie na gorzo...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...