Reklama [A] - E-cho - 2020
Reklama [B] SEAT GRUPA CICHY
Reklama [J] - GBS BANK
Jakie sporty najchętniej uprawiają Polacy?

Najnowszy raport GUS nie pozostawia wątpliwości.

Największą popularnością w Polsce cieszą się sporty zespołowe. Niezaprzeczalnie dominuje piłka nożna, niedaleko jest jeszcze siatkówka, karate czy pływanie plasują się znacznie niżej, choć nadal w czołówce. Cieszy to, ponieważ okazuje się, że mimo spadku liczby klubów, w których można trenować, robi to jednak coraz więcej osób.

1. Gdzie ćwiczymy
2. Zespołowi dominatorzy

Gdzie ćwiczymy

Według raportu GUS w Polsce działało w 2018 roku prawie 15 000 klubów sportowych. Mimo że liczba może i jest imponująca, to okazuje się, że w porównaniu do roku 2016 spadła ona o 0,6%. Najwięcej klubów działa w województwach mazowieckim, śląskim, wielkopolskim czy małopolskim. Ze znaczącym obniżeniem liczby klubów borykają się natomiast województwa świętokrzyskie, lubuskie czy podlaskie. O ile w pierwszej grupie liczba klubów sportowych w stosunku do całego kraju utrzymywała się na poziomie 9-10%, o tyle w ostatnich wymienionych województwach było to już 2-3%. Pocieszające jest jednak to, że mimo mniejszej liczy klubów, rośnie liczba osób regularnie ćwiczących. W ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła ona o ponad 2,5% procent. Najwięcej ćwiczy przede wszystkim młodych osób.

Zespołowi dominatorzy

Niezmiennie w Polsce wśród ćwiczących najpopularniejsze są sporty drużynowe. Liczy się przede wszystkim piłka nożna, która trenuje prawie 40%. Legalny bukmacher powiedziałby, że w takich liczbach kryje się potencjał na wielu doskonałych zawodników. Okazuje się jednak, że dyscyplina ta nie jest dla Polaków szczególnie szczęśliwa. Mimo to nie brakuje nadal chętnych do kibicowania piłkarzom. Nie tylko zresztą tym w Polsce. Wystarczy spojrzeć, jak dużą popularnością cieszą się piłkarskie zakłady na żywo. Wracając, do samego uprawiania sportu: na drugim miejscu plasuje się piłka siatkowa (6,5%), następnie pływanie (4,3%), karate (4,3%), a także strzelectwo sportowe, lekkoatletyka i koszykówka (nieco poniżej 4%). Na końcu wielkiej ósemki plasuje się piłka ręczna. Warto zwrócić uwagę, że na 8 dominujących dyscyplin sportowych aż 4 z założenia są drużynowe, a przecież również lekkoatletyka ma konkurencje drużynowe. Niewątpliwie sport drużynowy Polacy kochają najbardziej. Przekłada się to nie tylko na sporty aktywnie przez nich uprawiane, ale i te, którym kibicują. W Polsce szczególną atencją i sportową uwagą otacza się właśnie sporty drużynowe, niezależnie od tego, czy przynoszą one wielkiej sukcesy (jak u siatkarzy), czy porażki (jak zdarza się dość często w polskiej piłce nożnej).

[materiał partnera / LH]

26-11-2019 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Komentarze

  • A w Barlinku jak zwykle była, jest i będzie nr 1 piłka nożna.
R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [D]
Reklama [C] - PW. JANEX
Reklama [D1]
Reklama [D1] - Gryf Stone
Reklama [E]
Reklama [E] - Serwis Rowerowy

Pieluchomajtki dla dorosłych ,oddychając...
Mam do sprzedania power bank 2-szt jak n...
Witam, mam na sprzedaż pół domu dwurodzi...
Firma Pro-Trailer Sp. z o.o. w Lipianach...
Firma Pro-Trailer Sp. z o.o. w Lipianach...
Potrzebna księgowa do biura rachunkowego...
B.FT okna i drzwi to firma, która od 11 ...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy

Jakie rozwiązania powinny być zastosowane na przejściach dla pieszych na ul. Niepodległości przy Rynku w celu poprawy ich bezpieczeństwa?

Przejścia dla pieszych na ul. Niepodległości przy Rynku są bezpieczne, a obecnie zastosowane rozwiązania są wystarczające i nie potrzeba ich zmiany.
Należy zastosować wyniesienia przejść aby spowolnić przejazd przez pasy.
Należy zastosować dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych.
Należy zastosować aktywne podświetlenie przejść dla pieszych. Aktywne podświetlenie przejścia dla pieszych polega na tym, że pieszy, który zbliża się do takiego przejścia, jest w pewnej odległości wykrywany przez czujnik i wtedy przejście uruchamia dodatk
Reklama [G1]
Reklama [G1] - VIVIAMO
Reklama [G2]
Reklama [G2] - PIOTR STANISŁAWSKI
Reklama [G3]
Reklama [G3] - Bumat.
Reklama [G4]
Reklama [G4] Carlstahl
Reklama [G5]
Reklama [G5] - STARA GALERIA
Reklama [G6]
Reklama [G6] - ABS
Reklama [G7]
Reklama [G7] - Pomoc drogowa
Reklama [G8]
Reklama [G8] - VIRTUALNETIA.PL
Reklama [G9]
Reklama [G13] - Maszyny wulkanizacyjne.
Reklama [G10]
Reklama [G10] - MEBLE-4YOU.PL
Reklama [G11]
Reklama [G11] - USŁUGI BHP
Reklama [G12]
Reklama [G12] - AUTOPROMOCJA

Ostatnie komentarze

Firmy

Pokoje / mieszkanie do wynajęcia.

Mieszkanie 70m2. Dwie sypialnie - 5 osobowa z balkonem oraz 3 osobowa. Każda posiada tv, osobna duża kuchnia oraz łazienka z wc ...

Helowe Barlinek - Party shop, balony z helem, art. dekoracyjne n...

Helowe Barlinek to miejsce, w którym zaopatrzysz się w artykuły z szeroko pojętej branży artykułów dekoracyjnych. Specjalizujemy...

PRACOWNIA PSYCHOLOGICZNA, Marlena Mazukiewicz

Oferta naszej Pracowni Psychologicznej obejmuje zakres szeroko rozumianego orzecznictwa pracy i psychologii transportu. Posiadam...

Najczęściej czytane

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...

List intencyjny w sprawie budowy drugiego etapu obejścia podpisany.

List intencyjny w sprawie budowy...

W Barlinku oficjalnie otwarto dz...

Tragiczny wypadek na drodze do Krzynki.

Tragiczny wypadek na drodze do K...

Do kolejnego dziś wypadku doszło...