Reklama [A] - E-CHO
Reklama [B] - Kasacja pojazdów
Reklama [J] - GBS BANK
Renowacja starej wanny - malowanie wanny krok po kroku.

Wymiana wanny to bardzo często konieczność wykonania stosunkowo dużego i kosztownego remontu w łazience. Skuwanie płytek, zmiany w instalacji hydraulicznej, a niekiedy również pozbycie się innych elementów wyposażenia wnętrza, aby możliwe było wstawienie nowej wanny.

Jeżeli chcesz nadać swojej wannie nowego wyglądu, odświeżyć ją i uprzyjemnić sobie odpoczynek, wannę możesz pomalować, niekoniecznie ją wymieniać na nową. Być może jest ona w dobrym stanie technicznym i przyda jej się jedynie zmiana wizualna.

Sprzęty i akcesoria do malowania wanny

Chcąc osiągnąć pożądany efekt i skutecznie odnowić starą wannę, trzeba podczas malowania uwzględnić materiał, z jakiego jest ona wykonana. Nieco inaczej przeprowadzamy ten proces przy wannie akrylowej i stalowej. Zanim przystąpisz do prac, przygotuj: papier ścierny, farb właściwą dla danego materiału, pędzel do malowania, masę szpachlową, maskę ochronną, rękawice, farbę podkładową oraz utwardzacz.

Malowanie wanny emaliowanej

Do takiej wanny wybieramy farbę poliuretanową. Wannę wcześniej trzeba umyć i usunąć z niej wszelkie zabrudzenia, a ubytki wypełnić szpachlą. Szlifujemy powierzchnię wanny i pozbywamy się pyłu. Farbę podkładową mieszamy z utwardzaczem i czekamy ok. 10 minut, powstała mieszanka nie może zaschnąć i stwardnieć. Aplikujemy farbę podkładową i pozostawiamy ją na ok. 6-19 minut, po czym nakładamy drugą warstwę. Pozostawiamy tak przygotowaną wannę na kilkanaście godzin, po upływie których możemy pomalować ją właściwą farbą.
Farba poliuretanowa wyglądem przypomina emalię, dlatego bardzo dobrze sprawdza się w przypadku wanien emaliowanych. Farbę również należy połączyć z utwardzaczem. Nakładamy ją na powierzchnię wanny przy pomocy pędzla. Warto po upływie kilku godzin nałożyć drugą warstwę. Jeżeli dostrzegasz tylko niewielkie niedoskonałości lub odpryski na swojej wannie, pozbędziesz się ich za pomocą emalii w sprayu. Nie musisz malować całej wanny, wystarczy zaaplikować w wybranych miejscach wygodną i łatwą w użytki farbę w spray.

Malowanie wanny akrylowej

Przy wannie akrylowej proces malowania jest łatwiejszy, niż przy emaliowanej. Trzeba ją również wyszlifować i wyrównać jej powierzchnię papierem ściernym lub specjalną pastą polerską. Pył, który powstał podczas tego procesu, dokładnie usuwamy. Przyda się benzyna ekstrakcyjna, którą natłuścimy powierzchnię wanny. Wannę akrylową malujemy płynnym akrylem. Łączymy go z utwardzaczem. Rozprowadzamy powstałą masę przy pomocy szpatułki. Najlepiej zacząć cały proces od obudowy i brzegów. Farba będzie spływała do środka. Tak pomalowaną wannę pozostawiamy na kilka godzin. Pierwsza kąpiel w „nowej” wannie powinna odbyć się dopiero następnego dnia. Dzięki temu mamy pewność, że akryl dobrze wysechł.

Wygląd wanny możesz zmienić też w inny sposób. Odpowiednim rozwiązaniem jest wymiana obudowy wanny. Jeżeli dotychczas była ona w klasycznym białym kolorze, tym razem możesz zdecydować się np. panel meblowy w kolorze drewna lub szary z praktycznymi szafkami. Ciekawym sposobem na odświeżenie wyglądu łazienki jest też wykonanie obudowy wanny z płytek ceramicznych. Oryginalnie prezentują się płytki heksagonalne i artystyczna mozaika.

[mat. partnera/ MAS]

31-07-2020 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [D]
Reklama [C] - PW. JANEX
Reklama [D1]
Reklama [E]

Ogłoszenia - dodaj za darmo!

Poszukujemy gruntów do dzierżawy pod ele...
Barlinecki Ośrodek Kultury poszukuje pra...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy

Jakie rozwiązania powinny być zastosowane na przejściach dla pieszych na ul. Niepodległości przy Rynku w celu poprawy ich bezpieczeństwa?

Przejścia dla pieszych na ul. Niepodległości przy Rynku są bezpieczne, a obecnie zastosowane rozwiązania są wystarczające i nie potrzeba ich zmiany.
Należy zastosować wyniesienia przejść aby spowolnić przejazd przez pasy.
Należy zastosować dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych.
Należy zastosować aktywne podświetlenie przejść dla pieszych. Aktywne podświetlenie przejścia dla pieszych polega na tym, że pieszy, który zbliża się do takiego przejścia, jest w pewnej odległości wykrywany przez czujnik i wtedy przejście uruchamia dodatk
Reklama [G1]
Reklama [G1] - VIVIAMO
Reklama [G2]
Reklama [G2] - DJ Pitersound
Reklama [G3]
Reklama [G4]
Reklama [G5]
Reklama [G6]
Reklama [G7]
Reklama [G8]
Reklama [G8] - VIRTUALNETIA.COM
Reklama [G9]
Reklama [G10]
Reklama [G11]
Reklama [G11] - USŁUGI BHP

Ostatnie komentarze

Firmy

Kasacja pojazdów - autopomoc.

KASACJA POJAZDÓW- odbiór auta od Klienta GRATIS,- również ż miejsca wypadku,- wystawiamy dokumenty kasacyjne do wyrejestrowania,...

Pokoje / mieszkanie do wynajęcia.

Mieszkanie 70m2. Dwie sypialnie - 5 osobowa z balkonem oraz 3 osobowa. Każda posiada tv, osobna duża kuchnia oraz łazienka z wc ...

Helowe Barlinek - Party shop, balony z helem, art. dekoracyjne n...

Helowe Barlinek to miejsce, w którym zaopatrzysz się w artykuły z szeroko pojętej branży artykułów dekoracyjnych. Specjalizujemy...

Najczęściej czytane

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...

List intencyjny w sprawie budowy drugiego etapu obejścia podpisany.

List intencyjny w sprawie budowy...

W Barlinku oficjalnie otwarto dz...

Tragiczny wypadek na drodze do Krzynki.

Tragiczny wypadek na drodze do K...

Do kolejnego dziś wypadku doszło...