Reklama [A3] - Barlinek Okna Artur Gubała
Reklama [A] - E-CHO
Reklama [B] - Kancelaria Adwokacka
MK KOSMETOLOG
Minęły 743 lata od nadania praw miejskich.

25 stycznia 1278 roku margrabiowie brandenburscy z dynastii astańskiej Otton V Długi i Albrecht III wydając akt lokacyjny upoważnili Henryka Toyte do założenia i urządzenia miasta na zasadach prawa magdeburskiego.

News will be here

Nowo utworzone miasto nazwano Nowy Berlin, chcąc tym samym podkreślić związek z założonym ok. 1230 r. Berlinem nad Sprawą, skąd prawdopodobnie pochodził Henryk Toyte.

Usytuowany na granicy nowo powstałej prowincji i na ważnym szlaku komunikacyjnym Barlinek już pod koniec XIV wieku dzięki pięciu prężnie działającym młynach wodnych, był prężnie rozwijającym się ośrodkiem gospodarczym. W parze z rozwojem gospodarczym szła popularność miasta. Stał się on chętnie odwiedzanym kurortem.

Na początku XV wieku decyzją układu pokojowego tereny Nowej Marchii przeszły pod władanie dynastii Hohenzollernów, które trwało aż do końca I wojny światowej. Jest to czas, w którym lata pomyślności przeplatały się z tragicznymi wydarzeniami, czego potwierdzeniem jest zamiana nazwy na Mały Berlin.

Za sprawą nowych połączeń drogowych i kolejowych od II połowy XIX wieku miasto wchodzi w okres stopniowego rozwoju. Doprowadza to do ponownego zainteresowania miastem. Powstają hotele, pałace, rezydencje, pensjonaty i restauracje, a dzięki staraniom „Towarzystwa Upiększenia” leśne obszary zyskują charakter parku krajobrazowego. Barlinek staje się modnym kurortem i zyskuje przydomek „Perły”.

Lata powojenne wiążą się z odbudową miasta. Nowi mieszkańcy odkrywają ducha miejsca, który budzi ich więzi z miastem. Odbudowa miasta zbiega się z ostateczną zmianą nazwy na BARLINEK. Proces odbudowy miasta złączył się z potrzebą przywrócenia miastu atrakcyjnego wyglądu, nawiązującego do dawnych lat, tym samym historia zatoczyła koło i dzisiejszy Barlinek, mając nadal w pamięci wydarzenia z przeszłości, tętni życiem i buduje na nowo swoją tożsamość.

Źródło: UM Barlinek

26-01-2021 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [C]
Reklama [C] - GBS BANK
Reklama [D]
ECOVIA

Ogłoszenia - dodaj za darmo!

Oddam meblościankę ,znajduje się na 4 pi...
Doradca Klienta w Zespole Doradców Biz...
Wykonuje usługi w zakresie transportu os...
Wykonujemy usługi w zakresie transportu ...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy


Obecnie żadna sonda nie jest aktywna.

Reklama [G1]
Reklama [G2]
Reklama [G2] - PROKOP I SYN
Reklama [G4]
Reklama [G5] - promocja
Reklama [G5]
Reklama [G1] - Autopromocja ebarlinek.pl
Reklama [G6]
Reklama [G7] - Autopromocja ebarlinek.pl
Reklama [G7]
Reklama [G8]

Ostatnie komentarze

Firmy

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach itp.

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach.Klasy 5 - 7, egzamin 8-klasisty, dorośli.

Usługi elektryczne ELEKTRYK

Działamy w branży elektrycznej i monitoringu Wykonujemy: - Instalacje elektryczne - Instalacje fotowoltaiczne - monitoring ...

GEO-INWEST geodeta

wachlarz naszych usług: - Obsługa geodezyjna inwestycji - Tyczenie hali - Tyczenie budynku - sporządzanie map do celów proje...

Najczęściej czytane

Jak pomóc starzejącemu się społeczeństwu?

Jak pomóc starzejącemu się społe...

Statystyki wskazują, że w krajac...

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - 7 pozycja Zmarzlika

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - ...

W niedzielne popołudnie na gorzo...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...