Reklama [A] - E-CHO
Reklama [B] - Kasacja pojazdów
Reklama [J] - GBS BANK
Minęły 743 lata od nadania praw miejskich.

25 stycznia 1278 roku margrabiowie brandenburscy z dynastii astańskiej Otton V Długi i Albrecht III wydając akt lokacyjny upoważnili Henryka Toyte do założenia i urządzenia miasta na zasadach prawa magdeburskiego.

Nowo utworzone miasto nazwano Nowy Berlin, chcąc tym samym podkreślić związek z założonym ok. 1230 r. Berlinem nad Sprawą, skąd prawdopodobnie pochodził Henryk Toyte.

Usytuowany na granicy nowo powstałej prowincji i na ważnym szlaku komunikacyjnym Barlinek już pod koniec XIV wieku dzięki pięciu prężnie działającym młynach wodnych, był prężnie rozwijającym się ośrodkiem gospodarczym. W parze z rozwojem gospodarczym szła popularność miasta. Stał się on chętnie odwiedzanym kurortem.

Na początku XV wieku decyzją układu pokojowego tereny Nowej Marchii przeszły pod władanie dynastii Hohenzollernów, które trwało aż do końca I wojny światowej. Jest to czas, w którym lata pomyślności przeplatały się z tragicznymi wydarzeniami, czego potwierdzeniem jest zamiana nazwy na Mały Berlin.

Za sprawą nowych połączeń drogowych i kolejowych od II połowy XIX wieku miasto wchodzi w okres stopniowego rozwoju. Doprowadza to do ponownego zainteresowania miastem. Powstają hotele, pałace, rezydencje, pensjonaty i restauracje, a dzięki staraniom „Towarzystwa Upiększenia” leśne obszary zyskują charakter parku krajobrazowego. Barlinek staje się modnym kurortem i zyskuje przydomek „Perły”.

Lata powojenne wiążą się z odbudową miasta. Nowi mieszkańcy odkrywają ducha miejsca, który budzi ich więzi z miastem. Odbudowa miasta zbiega się z ostateczną zmianą nazwy na BARLINEK. Proces odbudowy miasta złączył się z potrzebą przywrócenia miastu atrakcyjnego wyglądu, nawiązującego do dawnych lat, tym samym historia zatoczyła koło i dzisiejszy Barlinek, mając nadal w pamięci wydarzenia z przeszłości, tętni życiem i buduje na nowo swoją tożsamość.

Źródło: UM Barlinek

26-01-2021 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [D]
Reklama [C] - PW. JANEX
Reklama [D1]
Reklama [E]
Reklama [E] - ABS Andrzej Binkowski

Ogłoszenia - dodaj za darmo!

Restauracja w Barlinku poszukuje do prac...
Сдаю комнаты в особняке в городе Барлине...
Wynajmę pokoje w domu wolnostojącym w Ba...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy

Jakie rozwiązania powinny być zastosowane na przejściach dla pieszych na ul. Niepodległości przy Rynku w celu poprawy ich bezpieczeństwa?

Przejścia dla pieszych na ul. Niepodległości przy Rynku są bezpieczne, a obecnie zastosowane rozwiązania są wystarczające i nie potrzeba ich zmiany.
Należy zastosować wyniesienia przejść aby spowolnić przejazd przez pasy.
Należy zastosować dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych.
Należy zastosować aktywne podświetlenie przejść dla pieszych. Aktywne podświetlenie przejścia dla pieszych polega na tym, że pieszy, który zbliża się do takiego przejścia, jest w pewnej odległości wykrywany przez czujnik i wtedy przejście uruchamia dodatk
Reklama [G1]
Reklama [G1] - Autopromocja
Reklama [G2]
Reklama [G2] - DJ Pitersound
Reklama [G3]
Reklama [G4]
Reklama [G5]
Reklama [G6]
Reklama [G7]
Reklama [G8]
Reklama [G8] - VIRTUALNETIA.COM
Reklama [G9]
Reklama [G10]
Reklama [G11]
Reklama [G11] - USŁUGI BHP

Ostatnie komentarze

Firmy

ElektroFront - elektryk

ElektroFront Maciej Szmigielski- instalacje elektryczne,- instalacje teletechniczne i TV SAT,- instalacje domofonowe i kontrola ...

Taxi Batman Barlinek

Taxi Batman Radosław Dudek.W ofercie:- wyjazdy na lotniska, promy itp,- przewóz osób, zwierząt, bagaży,- robienie zakupów, dowóz...

Kasacja pojazdów - autopomoc.

KASACJA POJAZDÓW- odbiór auta od Klienta GRATIS,- również ż miejsca wypadku,- wystawiamy dokumenty kasacyjne do wyrejestrowania,...

Najczęściej czytane

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...

List intencyjny w sprawie budowy drugiego etapu obejścia podpisany.

List intencyjny w sprawie budowy...

W Barlinku oficjalnie otwarto dz...

Tragiczny wypadek na drodze do Krzynki.

Tragiczny wypadek na drodze do K...

Do kolejnego dziś wypadku doszło...