-------------------------------------------------                                           
                             
  Apteki    Artykuły BHP   Bankomaty   Jedzenie   Kino 3D   Lekarze   MiniBus   PaanBus   Nocleg   Dron   Więcej
Reklama [A] GBS Bank - Znajoma lokata
Żądają wycofania budowy figury „Boginki Moriany”.

"Żądamy wycofania budowy figury „Boginki Moriany”. Od tych słów rozpoczyna się treść petycji podpisanej przez 34 mieszkańców Barlinka (osoby te nie wyrazili zgody na publikację danych osobowych) i wysłanej do Burmistrza Dariusza Zielińskiego oraz radnych miejskich. 

W roku 2018 powstanie trasa pieszo – rowerowa wokół Jeziora Barlineckiego. Zagospodarowana zostanie linia brzegowa. Oprócz nowych pomostów, tablic informacyjnych, witacza w postaci figur Królowej Puszczy Barlineckiej w otoczeniu skrzatów, placów aktywności ruchowej, figurek owadów oraz atrakcji edukacyjnych, jednym z elementów krajobrazu ma być figura prezentująca postać boginki Moriany – stworzonej w wyobraźni Romany Kaszczyc bohaterki książek o barlineckich legendach.

W petycji możemy przeczytać, że postawienie figury przy pomoście PUM to „propagowanie pogaństwa, mącenie w głowach mieszkańcom jakoby taka postać kiedykolwiek istniała. Takimi projektami czyni się zamęt w umysłach dzieci i młodzieży.”

Cóż, gdyby sygnatariusze petycji byli konsekwentni, to powinni zażądać także publicznego spalenia wszystkich egzemplarzy baśni i legend Romany Kaszczyc, a najlepiej wszelkich książek o tematyce niekatolickiej, bo przecież i one mogą siać zamęt w głowach mieszkańców.

Zrezygnujmy z eksponowania postaci Królowej Puszczy Barlineckiej podczas Dni Barlinka, ze skrzatów, z uroczystości koronacji – bo podążając za sposobem myślenia autorów petycji to jest to przecież coroczna manifestacja pogaństwa! Idąc dalej tym tropem w Krakowie należałoby obalić rzeźbę Smoka Wawelskiego, w Łodzi pomnik Plastusia, w Rewalu pomnik Małego Księcia (o zgrozo - nie dość, że nie katolik, to jeszcze nie Polak!) i cały szereg innych figur bajkowych postaci, którymi usiana jest cała Polska. Ale tak na poważnie - czy ktoś słyszał jak dotąd o przypadku, by któraś z tych figurek lub postaci zamąciła komukolwiek w głowie i odwiodła go od wiary chrześcijańskiej?

Otóż drodzy sygnatariusze petycji! Bez obaw - dzieci, młodzież i ogół mieszkańców Barlinka nie są - za przeproszeniem - idiotami i z pewnością potrafią sami odróżnić prawdę od fikcji literackiej. Spokojnie, każdy ma swój własny rozum i własne sumienie. Pytają Państwo w swojej petycji: "Co będziemy opowiadać naszym dzieciom na ich niewątpliwe pytania co to jest, skoro jesteśmy Katolikami?" Miejcie trochę zaufania do barlineckich rodziców! Na pewno będą potrafili rozsądnie odpowiedzieć swoim dzieciom na to pytanie, że to po prostu figura baśniowej postaci rusałki z książek naszej wspaniałej, wszechstronnie utalentowanej barlineckiej pisarki, poetki i malarki Romany Kaszczyc. Co więcej, taka figura - oprócz niewątpliwych walorów estetycznych - może dać asumpt do tego, by przybliżyć dzieciom postać tej wspaniałej osobowości Barlinka, jaką była Romana Kaszczyc, która napisała i wydała kilka książek z barlineckimi legendami, bajkami i baśniami.

Może warto byłoby wówczas spędzić wieczór z dzieckiem lub wnukiem i poczytać mu te baśnie? Są naprawdę magiczne, przepięknie ilustrowane przez samą Panią Romę i wspaniale wprowadzają w bogaty, pełen fantazji świat słowiańskiej mitologii. Właśnie - słowiańskiej mitologii! Przecież ona też jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego, podobnie jak fantastyka w literaturze romantyzmu. Czy powinniśmy zatem  usunąć ze szkół choćby „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza na czele z balladą o nimfie Świteziance albo twórczość Juliusza Słowackiego, również pełną fantastyki i odwołań do podań ludowych, bo i one propagują pogańskie wierzenia? Przecież to absurd…

Baśnie nie stawiają wymogów dotyczących zachowania, nie kreują idealnych postaw, uczą, iż nawet najmniejsze osiągnięcie ma znaczenie. Dostarczają pocieszenie, wprowadzają w atmosferę cudowności gdzie dobro zwycięża. Dają odczucie, że każdy może być szczęśliwy w życiu. Świat bajek to metafora naszego świata, przepełniona mocą fantazji, archetypami rzeczywistych postaci, które pozwalają przeżywać „na niby” zupełnie nieprawdziwe przygody, wzbudzając całkiem prawdziwe uczucia. Dziecko uczy się z niej reguł, jakie rządzą rzeczywistością i wzorów zachowań.

W petycji czytamy dalej: „Obiecaliśmy podczas trzyletniego przebiegu w naszym mieście Katolickich Diecezjalnych Dni Młodzieży, iż będziemy strzec w naszym mieście wartości katolickich i służyć Bogu i Ojczyźnie jak najlepiej potrafimy.”

Być może jako wierzący w Boga i praktykujący katolik powinienem przyłączyć się do petycji by – tak jak jej autorzy – „strzec wartości katolickich, służyć Bogu i Ojczyźnie”. Tymi słowami odwołali się także do mojego sumienia. Tyle że moje sumienie nie ma żadnego problemu z rozróżnieniem między światem realnym a literacką fantazją. Osobiście przez myśl mi nie przeszło, że figurka boginki Moriany mogłaby stać się miejscem pogańskiego kultu i przez to siać zamęt w głowach najmłodszych mieszkańców miasta.

Ustawienie figury jednej z bohaterek baśni nieodżałowanej Romany Kaszczyc będzie w moim przekonaniu wspaniałym hołdem dla naszej barlineckiej pisarki. A dopatrywanie się w tym pomyśle zagrożenia dla wartości katolickich, które sam wyznaję, pachnie mi trochę szukaniem na siłę demonów tam, gdzie ich nie ma…

28-11-2017 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Komentarze

 • Wdziałem u konkurencji art o odwiedzinach w przedszkolu "Królowej" i "Boginki"
  Dlaczego "Mieszkańcy Barlinka" z listu nie protestują pod przedszkolem. Pasuje hasło "NA STOS z CZAROWNICAMI" hahaha
 • Pomysł z pomnikiem Pani Romy jest świetny. Albo - żeby wilk był syty i owca cała - ławeczkę z rzeźbą Romy.
 • „propagowanie pogaństwa, mącenie w głowach mieszkańcom jakoby taka postać kiedykolwiek istniała. Takimi projektami czyni się zamęt w umysłach dzieci i młodzieży.”
  Jezus Chrystus to też pogaństwo i wierzenie starych capów,zlikwidujmy kościoły.
 • A może by tak za te unijne pieniądze postawić pomnik Romy? Miejsce dobre
 • Szanowni Państwo?
  nie odnosząc się do meritum sprawy proszę Sz. Redakcję o wyjaśnienie: czy to jest informacja - bo nie wygląda, czy komentarz / opinia - jeśli tak, proszę odpowiednio oznaczyć np. [Komentarz] i najlepiej się podpisać, skoro w tak poważnej sprawie chcecie się czymś odróżnić od Autorów tego listu.
 • "lokalny patriota" nie denerwuj się tak mocno bo ci żyłka pęknie a problem nie jest tego wart. Miasta oczywiście inwestują w Zakłady pracy, produkcyjne i usługowe, wspólne i własne. Czym np. jest PEC? i tp?. Mówisz o zwolnieniach z podatków, dofinansowaniach itp. preferencjach nie zawsze na jasnych i przejrzystych zasadach a czy nie lepiej stosować niższe podatki?. dlaczego Inwestorzy uciekają do Pełczyc, Gorzowa, Lipian? nie pomyślałeś o tym?, nie pomyślałeś dlaczego była Hala Sportowa stoi pusta i niszczeje? może tam tą boginkę ustawić dla zachęty?. Wszelkie zmiany są motorem postępu może ta boginka też jakiś postęp wymusi ale czy już teraz?. Jak już ta boginka tak uatrakcyjni Barlinek to buduj ale nie odmawiaj nikomu a więc i mnie własnego zdania bo twoje również nie najmądrzejsze. Życie w Społeczności wymaga słuchania wszystkich i bez jazgotu proszę bo po co? pozdrawiam
 • Aleksiewicz miasta nie stawiają fabryk !!! Inwestorzy prywatni budują fabryki!!! Miasta przygotowują plany i wytyczają miejsca gdzie takie fabryki moga powstać. Zachecają zwolnieniami z podatkow. I tak dla Twojej wiadomości, jesli jeszcze nie wiesz... Barlinek również dostał dofinansowanie z UE na dozbrojenie TERENÓW PRZEMYSŁOWYCH co sprawi, że bedziemy atrakcyjniejsi i bardziej konkurencyjni w pozyskiwaniu inwestorów. Pomyśl lub poczytaj zanim sie jeszcze raz skompromitujesz...
 • Krew mnie zalewa jak czytam takie pozbawione sensu wypociny jak szanownego Aleksiewicza. Biadolić, żeby biadolić. Gość Ci merytorycznie wytłumaczył na czym polegają programy unijne, a Ty dalej biadolisz. Cos Ty sie tak uczepił akurat Moriany. Tam będzie wiecej monumentow. Mniejszych i wiekszych. To cześć pewnej całości. Projekt jest swietny i atrakcyjny. Ma wiele zalet. Jest spójny i estetyczny. Do tego Nasz, Barlinecki. Może turysci zaczną kojarzyc nasze miasto z legendami Pani Kaszczyc, tak jak wspomnianego smoka wawelskiego z Krakowem. Ehhh. Pozdrawiam i życzę wiecej luzu.
 • "anonim" proszę pokazać dokument w którym wymieniono środki przeznaczone na boginkę"? i na drugi raz nie pleć bzdur. Czasy się zmieniają środki publiczne trzeba i należy wykorzystywać sensownie i dla pożytku społecznego, nie marnotrawić. Według ciebie będziemy mocni stawiając "boginki" w czasie gdy inni budują fabryki.Pozdrawiam
 • Prosić to ty sobie możesz. Jak już zostało to ujęte w projekcie i zatwierdzone a na to gmina dostała już dofinansowanie.
  Są pieniądze na drogi, są na ściezki, są na termomodernizacje i są na takie rzeczy jak turystyka. To są programy funduszy unii europejskiej i mocny jest ten, kto z nich skorzysta kosztem innych, którzy przegrają wyścig o te pieniądze, bo napisali lepszy projekt.
  Z jakim zatem rozumowaniem do ludzi startujesz aleksiewicz?

Prosto z galerii

TEMPERATURA
X DZIŚ X JUTRO X POJUTRZE
x x 8o x
  X X
Wiatr: 11 km/h X 16o 6o X 19o 7o X 21o 9o
Reklama [B]
Reklama [B] Janex Barlinek
Reklama [C]
Reklama [C1] INT-PRODUCTION
Reklama [C1]
Reklama [C1] Restauracja Stara Galeria
Reklama [D1]
Reklama [D1] Usługi BHP Maciej Olejnik
Reklama [D2]
Ogłoszenie - Serwis Rowerowy.
Reklama [D3]
Reklama [D3] PH. MARAL - Artykuły BHP

Ogłoszenia

Sprzedam chłodziarko-zamrażarkę marki Be...
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Eko-Anwa,...
Oferuję zbiorniki betonowe, ekologiczne ...
Nr. referencyjny OWW/04/2018/HGW Ade...
ZATRUDNIMY KIEROWCÓW kat.C+E OFERU...
Golf 2 1990r. 1,8 90KM Benzyna+Gaz Po...
Szanowni Narzeczeni! Gabinety na Starom...
Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale...
Witam, Na sprzedaż oryginalny fotel p...
Sprzedam drewno opałowe porąbane, sezono...
Reklama [D4] Viviamo Magdalena i Karolina Śliż
Reklama [D4] Viviamo Magdalena i Karolina Śliż
Reklama [D5] EK Ubezpieczenia
Reklama [D6] Inter-Com Łukasz Wrona
Reklama [D7] Błękitne okna - biuro podróży
Reklama [D8] Sklep Zoologiczny PTP
Reklama [D8] Sklep Zoologiczny PTP
Reklama [D9] DJ Piotr - Piotr Stanisławski
Reklama [D10] Gabinety na Staromiejskiej
Reklama [D10] Gabinety na Staromiejskiej
Reklama [D11] Soler - zespół muzyczny
Reklama [D12] ABS Andrzej Binkowski
Reklama [D13] RACHUNEK S.C. Biuro Rachunkowe
Reklama [D14] Diagnoza & Terapia
Reklama [D15] Eko - Anwa Andrzej Długosz
Reklama [D16] Studio Kosmetyczne LUKSUS
Reklama [D16] LUKSUS Studio Kosmetyczne
Reklama [D17] Kwiaciarnia ''Centrum'' Roman Ślaź

Sondujemy

Czy uważasz, że basen w Barlinku jest potrzebny?

TAK
NIE
NIE MAM ZDANIA

Kalendarz wydarzeń

maj, 2018
PnWtŚrCzPtSbNd
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Mapa miasta

Firmy

Ortho-MA Marcin Bolon

Ortho-MA Marcin Bolon, mgr fizjoterapii zaprasza do gabinetu przy ul. Lipowej 3a. Oferta: - terapia manualna; - rehabilitacj...

Dom weselny Dworek w Dolinie

"Dworek w dolinie" położony jest u zbocza doliny Parku Kulturowo Krajobrazowego Źródliskowej Doliny Płoni, która stanowi północn...

SEMILAC - dystrybutor kosmetyków i akcesoriów do stylizacji pazn...

Oficjalny sklep producenta lakierów do paznokci Semilac. Posiadamy w swojej ofercie profesjonalne kosmetyki oraz akcesoria do st...

Ostatnie komentarze

Partner [A]

Parnter [B]


Login:

Hasło:


Nowe konto

© 2009 - 2018 ebarlinek.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.RegulaminPolityka prywatności - RedakcjaReklamaArchiwalna wersja portalu

 

Redakcja portalu ebarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników, a także za treść nadesłanych materiałów i publikowanych reklam.

 

Bezpieczeństwo          Statystyki         Certyfikat SSL