Reklama [G] Salon Kosmetyczny Femina
-------------------------------------------------                                           
                             
  Apteki    Artykuły BHP   Bankomaty   Jedzenie   Kino 3D   Lekarze   MiniBus   PaanBus   Nocleg   Dron   Więcej
Reklama [A] GBS Bank - Znajoma lokata
Żądają wycofania budowy figury „Boginki Moriany”.

"Żądamy wycofania budowy figury „Boginki Moriany”. Od tych słów rozpoczyna się treść petycji podpisanej przez 34 mieszkańców Barlinka (osoby te nie wyrazili zgody na publikację danych osobowych) i wysłanej do Burmistrza Dariusza Zielińskiego oraz radnych miejskich. 

W roku 2018 powstanie trasa pieszo – rowerowa wokół Jeziora Barlineckiego. Zagospodarowana zostanie linia brzegowa. Oprócz nowych pomostów, tablic informacyjnych, witacza w postaci figur Królowej Puszczy Barlineckiej w otoczeniu skrzatów, placów aktywności ruchowej, figurek owadów oraz atrakcji edukacyjnych, jednym z elementów krajobrazu ma być figura prezentująca postać boginki Moriany – stworzonej w wyobraźni Romany Kaszczyc bohaterki książek o barlineckich legendach.

W petycji możemy przeczytać, że postawienie figury przy pomoście PUM to „propagowanie pogaństwa, mącenie w głowach mieszkańcom jakoby taka postać kiedykolwiek istniała. Takimi projektami czyni się zamęt w umysłach dzieci i młodzieży.”

Cóż, gdyby sygnatariusze petycji byli konsekwentni, to powinni zażądać także publicznego spalenia wszystkich egzemplarzy baśni i legend Romany Kaszczyc, a najlepiej wszelkich książek o tematyce niekatolickiej, bo przecież i one mogą siać zamęt w głowach mieszkańców.

Zrezygnujmy z eksponowania postaci Królowej Puszczy Barlineckiej podczas Dni Barlinka, ze skrzatów, z uroczystości koronacji – bo podążając za sposobem myślenia autorów petycji to jest to przecież coroczna manifestacja pogaństwa! Idąc dalej tym tropem w Krakowie należałoby obalić rzeźbę Smoka Wawelskiego, w Łodzi pomnik Plastusia, w Rewalu pomnik Małego Księcia (o zgrozo - nie dość, że nie katolik, to jeszcze nie Polak!) i cały szereg innych figur bajkowych postaci, którymi usiana jest cała Polska. Ale tak na poważnie - czy ktoś słyszał jak dotąd o przypadku, by któraś z tych figurek lub postaci zamąciła komukolwiek w głowie i odwiodła go od wiary chrześcijańskiej?

Otóż drodzy sygnatariusze petycji! Bez obaw - dzieci, młodzież i ogół mieszkańców Barlinka nie są - za przeproszeniem - idiotami i z pewnością potrafią sami odróżnić prawdę od fikcji literackiej. Spokojnie, każdy ma swój własny rozum i własne sumienie. Pytają Państwo w swojej petycji: "Co będziemy opowiadać naszym dzieciom na ich niewątpliwe pytania co to jest, skoro jesteśmy Katolikami?" Miejcie trochę zaufania do barlineckich rodziców! Na pewno będą potrafili rozsądnie odpowiedzieć swoim dzieciom na to pytanie, że to po prostu figura baśniowej postaci rusałki z książek naszej wspaniałej, wszechstronnie utalentowanej barlineckiej pisarki, poetki i malarki Romany Kaszczyc. Co więcej, taka figura - oprócz niewątpliwych walorów estetycznych - może dać asumpt do tego, by przybliżyć dzieciom postać tej wspaniałej osobowości Barlinka, jaką była Romana Kaszczyc, która napisała i wydała kilka książek z barlineckimi legendami, bajkami i baśniami.

Może warto byłoby wówczas spędzić wieczór z dzieckiem lub wnukiem i poczytać mu te baśnie? Są naprawdę magiczne, przepięknie ilustrowane przez samą Panią Romę i wspaniale wprowadzają w bogaty, pełen fantazji świat słowiańskiej mitologii. Właśnie - słowiańskiej mitologii! Przecież ona też jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego, podobnie jak fantastyka w literaturze romantyzmu. Czy powinniśmy zatem  usunąć ze szkół choćby „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza na czele z balladą o nimfie Świteziance albo twórczość Juliusza Słowackiego, również pełną fantastyki i odwołań do podań ludowych, bo i one propagują pogańskie wierzenia? Przecież to absurd…

Baśnie nie stawiają wymogów dotyczących zachowania, nie kreują idealnych postaw, uczą, iż nawet najmniejsze osiągnięcie ma znaczenie. Dostarczają pocieszenie, wprowadzają w atmosferę cudowności gdzie dobro zwycięża. Dają odczucie, że każdy może być szczęśliwy w życiu. Świat bajek to metafora naszego świata, przepełniona mocą fantazji, archetypami rzeczywistych postaci, które pozwalają przeżywać „na niby” zupełnie nieprawdziwe przygody, wzbudzając całkiem prawdziwe uczucia. Dziecko uczy się z niej reguł, jakie rządzą rzeczywistością i wzorów zachowań.

W petycji czytamy dalej: „Obiecaliśmy podczas trzyletniego przebiegu w naszym mieście Katolickich Diecezjalnych Dni Młodzieży, iż będziemy strzec w naszym mieście wartości katolickich i służyć Bogu i Ojczyźnie jak najlepiej potrafimy.”

Być może jako wierzący w Boga i praktykujący katolik powinienem przyłączyć się do petycji by – tak jak jej autorzy – „strzec wartości katolickich, służyć Bogu i Ojczyźnie”. Tymi słowami odwołali się także do mojego sumienia. Tyle że moje sumienie nie ma żadnego problemu z rozróżnieniem między światem realnym a literacką fantazją. Osobiście przez myśl mi nie przeszło, że figurka boginki Moriany mogłaby stać się miejscem pogańskiego kultu i przez to siać zamęt w głowach najmłodszych mieszkańców miasta.

Ustawienie figury jednej z bohaterek baśni nieodżałowanej Romany Kaszczyc będzie w moim przekonaniu wspaniałym hołdem dla naszej barlineckiej pisarki. A dopatrywanie się w tym pomyśle zagrożenia dla wartości katolickich, które sam wyznaję, pachnie mi trochę szukaniem na siłę demonów tam, gdzie ich nie ma…

28-11-2017 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Komentarze

 • A można to jeszcze podpisać? - będę durnym ratując publiczne pieniądze. Niektóre osoby należałoby odbrązowić i poinformować Społeczeństwo ile set tysięcy złotych kosztowała nas ich twórczość. Obecnie zdolne i wzięte Pisarki z Barlinka nic nie kosztują Miasta i Ich należałoby uszanować. Ja jednak proszę najważniejszą Osobę w Gminie- Pana Burmistrza o wstrzymanie tej inwestycji w Boginkę i zwiększenie środkami z tego budowy ścieżki- promenady wokół Jeziora barlineckiego. Pozdrawiam.
 • Władza buduje takie bzdety i wydaje pieniądze na bałwany a sprawami istotnymi się niezajmujące niestety.Władza się nie sprawdziła.Czas na zmiany, dobre zmiany.
 • Petycja rzeczywiście niedorzeczna, ale wyzywanie tych co ją napisali od "durnych", "idiotów" i "umysłowo chorych" (takie okreslenia są w komentarzach na fb) też nie jest ok. Ludzie, można krytykoować, ale rzeczowo i bez obrażania innych. Ci od petycji jednak nikogo nie obrażali, więc i Wy może tego nie róbcie
 • Czekaja ulice, Marii Curie Skłodowskiej, Kościuszki, Chopina, Pułaskiego, Poziomkowa, , Matejki, Kossaka, dojazd do Szkoły Podstawowej i Przedszkola. Brak parkingów i ulic przedłużenia 11 Listopada i wiele innych, brak chodników. Niedokończona ul Tunelowa. Okolice Marketu Biedronka na Górnym tarasie pozbawione rozwiązań komunikacyjnych zmuszających do kilometrowego objazdu i wiele innych pilniejszych potrzeb aniżeli najpiękniejsze formy boginek, postawcie szanowni Państwo więcej ławek na których można byłoby odpocząć . A Boginek, których nawet nie trzeba upiększać wiele żywych spaceruje po Barlinku. Nie jest to żadne wstecznictwo ani wymysły, że stawianie monumentów pomysłom nie podoba się Ludziom i trzeba to uszanować. I co mamy z tych słynny "kijów" nad Jeziorem? w Polsce już ponad 100 kijkowych "Europejskich Stolic" a u nas obok nich zarastające szuwarami Jezioro często śmierdzące gnijącymi rybami tak, że wdychająca to "Boginka" się przewróci. Fakt Twórców trzeba uszanować i może to Ich upamiętnić?.
 • Pachnie mi to wyborcami PiSu. Osobami, które wszędzie widzą podstęp. Typowymi wyznawcami ojca Rydzyka. Dzieje się z wami to samo co z islamistami. Ślepota i choroba. Zajmijcie się czymś pożytecznym a nie głupoty wam w głowie. Polska to nie państwo wyznaniowe, tylko demokratyczny i wolny kraj, którego chroni konstytucja nad którą polecam się pochylić.
  Pomącone w głowach to wy macie a nie dzieci.
 • propozycja Boginki Moriany
  jak najbardziej TRAFNA
  to hołd dla Pani KASZCZYC

  anonimowym mieszkańcom polecam niepogańskie
  cykliczne uroczystości katolickie w Barlinku
 • Trafny artykuł. Metodyka myślenia podpisanych osób poraża.
 • Dlaczego całe 34 osoby podpisują się jako "mieszkańcy Barlinka" i uzurpują sobie prawo do reprezentowania zdania wszystkich mieszkańców? Czy pytali pozostałych mieszkańców o zdanie? I czemu nie chcą podpisać się własnymi nazwiskami - może dlatego, że sami się wstydzą własnego niezbyt mądrego pomysłu? :/
 • Współczuję burmistrzowi że takie bzdury musi czytać, A co gorsza, jeszcze na nie odpowiadać. Niech żyje Myszka Miki i jej bliźniak Donald
 • hahahahaha, co za bzdura. Kto się pod tym podpisał???

Prosto z galerii

TEMPERATURA
X DZIŚ X JUTRO X POJUTRZE
x x 20o x
  X X
Wiatr: 7 km/h X 26o 16o X 29o 17o X 28o 14o
Reklama [B]
Reklama [B1] Meble BRW
Reklama [C]
Reklama [C1] INT-PRODUCTION
Reklama [C1]
Reklama [C1] GRYF-STONE
Reklama [D1]
Reklama [D1] Usługi BHP Maciej Olejnik
Reklama [D2]
Reklama [D2] - Autoreklama
Reklama [D3]
Reklama [D3] PH. MARAL - Artykuły BHP

Ogłoszenia

SINNPLUS ZABEZPIECZENIA ANTYKOROZYJNE S...
Odstąpimy termin wesela 29.06.2019r. w s...
Cześć poszukuje dwóch osób do pracy na d...
Firma transportowa zatrudni kierowcę, ka...
Zamienię mieszkanie: 4 pokoje - 56,53m2,...
Oferuję zbiorniki betonowe, ekologiczne ...
Golf 2 1990r. 1,8 90KM Benzyna+Gaz Po...
Szanowni Narzeczeni! Gabinety na Starom...
Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale...
Witam, Na sprzedaż oryginalny fotel p...
Reklama [D4] Viviamo Magdalena i Karolina Śliż
Reklama [D4] Viviamo Magdalena i Karolina Śliż
Reklama [D5] EK Ubezpieczenia
Reklama [D6] Inter-Com Łukasz Wrona
Reklama [D7] Błękitne okna - biuro podróży
Reklama [D8] Sklep Zoologiczny PTP
Reklama [D8] Sklep Zoologiczny PTP
Reklama [D9] DJ Piotr - Piotr Stanisławski
Reklama [D10] Gabinety na Staromiejskiej
Reklama [D10] Gabinety na Staromiejskiej
Reklama [D11]
Reklama [D11] - Autoreklama
Reklama [D12] ABS Andrzej Binkowski
Reklama [D13] RACHUNEK S.C. Biuro Rachunkowe
Reklama [D14] Diagnoza & Terapia
Reklama [D15] Eko - Anwa Andrzej Długosz
Reklama [D16] Studio Kosmetyczne LUKSUS
Reklama [D16] LUKSUS Studio Kosmetyczne
Reklama [D17] Kwiaciarnia ''Centrum'' Roman Ślaź

Sondujemy

Czy uważasz, że basen w Barlinku jest potrzebny?

TAK
NIE
NIE MAM ZDANIA

Kalendarz wydarzeń

lipiec, 2018
PnWtŚrCzPtSbNd
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

Mapa miasta

Firmy

Salon kosmetyczny Femina

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do zapoznania się z ofertą Salonu Kosmetycznego "FEMINA", w którym oferujemy pełną gamę zabiegów ...

Gabinety na Staromiejskiej

W Gabinetach na Staromiejskiej oferujemy usługi lekarskie z interny oraz medycyny rodzinnej. Na wizyty w zakresie chorób wewnętr...

Ortho-MA Marcin Bolon

Ortho-MA Marcin Bolon, mgr fizjoterapii zaprasza do gabinetu przy ul. Lipowej 3a.Oferta:- terapia manualna;- rehabilitacja szpit...

Ostatnie komentarze

Partner [A]

Parnter [B]


Login:

Hasło:


Nowe konto

© 2009 - 2018 ebarlinek.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.RegulaminPolityka prywatności - RedakcjaReklamaArchiwalna wersja portalu

 

Redakcja portalu ebarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników, a także za treść nadesłanych materiałów i publikowanych reklam.

 

Bezpieczeństwo          Statystyki         Certyfikat SSL