NIEZBĘDNIK:
                                 
ARCHIWUM   Apteki    Artykuły BHP   Bankomaty   Jedzenie   Kino   Lekarze   Mechanicy   MiniBus   PaanBus   Stacje paliw   Taxi   Nocleg   Ważne adresy
  Dron
Kto potrafi zdiagnozować depresję?

Depresja jest uważana za najczęstszą chorobę psychiczną, ale tego rodzaju twierdzenia są trudne do weryfikacji. Dlaczego? Dlatego, że diagnostyka depresji opiera się na kryteriach, które nie są do końca obiektywne. Istnieje pewne ryzyko, że pacjent nie zostanie trafnie zdiagnozowany i nie otrzyma fachowej pomocy. Z drugiej strony – wiele osób, mimo niespełnienia kryteriów diagnostycznych, uważa się za osoby dotknięte chorobą.

Czy uważasz, że masz depresję?

W przypadku wielu osób chorych na depresję diagnostyka jest bardzo utrudniona już przez sam fakt, że choroba ta objawia się zniechęceniem również do szukania pomocy. Większość osób, które podejmują samodzielne próby diagnozowania depresji, może cierpieć na obniżenie nastroju albo bardzo wczesne stadia choroby.

Depresja stała się w pewnym sensie chorobą modną – jest o niej głośno, prowadzi się badania akademickie i rynkowe, a poza tym choroby psychiczne w ogóle przestają być tabu. Jednak w wielu przypadkach pacjenci zgłaszający się do lekarza psychiatry nie spełniają podstawowych kryteriów diagnostycznych.

Leczyć stany depresyjne czy czekać na depresję?

Prawidłowe zdiagnozowanie depresji jest bardzo ważne – na pewnym etapie choroby można z nią walczyć metodami psychoterapii, a dopiero później włącza się leczenie farmakologiczne. Rozpoznanie choroby jest momentem kluczowym. To w chwili stawiania diagnozy zapada decyzja o koniecznych do zastosowania sposobach leczenia. Nie wolno jednak lekceważyć stanów obniżonego nastroju, nawet jeśli nie wszystkie one są powodem do wizyty u psychiatry. U niektórych pacjentów mogą bowiem z czasem zamienić się w depresję.

Jak diagnozować depresję?

Kryteria diagnostyczne są dość proste, jednak ze względu na ich częściowo ocenny charakter, bardzo duże znaczenie ma doświadczenie psychiatry. To lekarz tej specjalności powinien stawiać diagnozę: nie psycholog, nie psychoterapeuta, a już tym bardziej nie pacjent na podstawie informacji z internetu.

Niestety obecnie depresja jest w mediach przedstawiana błędnie zarówno jeśli chodzi o objawy, jak i diagnostykę oraz leczenie. Podobnie jak w przypadku innych chorób psychicznych, dopiero filtr doświadczenia i specjalistycznej wiedzy psychiatry pozwala na trafne rozpoznanie oraz dobór terapii.

Podsumowanie

Kryteria diagnostyczne – powód obniżenia nastroju, czas trwania takiego stanu oraz intensywność objawów towarzyszących są ważne, jednak nie wystarczają do postawienia trafnej diagnozy. Aby mieć pewność, że jest się chorym i uzyskać właściwe wskazówki terapeutyczne, trzeba koniecznie skonsultować się z psychiatrą. Można to zrobić na przykład dzięki gotowemu formularzowi na stronie http://www.doktorpsychiatra.pl/.

04-10-2017 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Prosto z galerii

TEMPERATURA
X DZIŚ X JUTRO X POJUTRZE
x x 20o x
  X X
Wiatr: 6 km/h X 20o 12o X 20o 11o X 19o 12o
Reklama [B]
Reklama [C]
Reklama [C] Virtualnetia

Kalendarz wydarzeń

październik, 2017
PnWtŚrCzPtSbNd
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
Reklama [C1]

Ogłoszenia

Do wynajęcia mieszkanie 3-pokojowe na Gó...
Witam, Do wynajęcia mieszkanie 2-poko...
Oferujemy Profesjonalne Czyszczenie Tapi...
Do zakresu obowiązków będą należały m.in...
Do obowiązków osoby zatrudnionej na powy...
Do obowiązków osoby zatrudnionej na powy...
Główne zadania: opracowywanie oraz twor...
GŁÓWNE ZADANIA: - projektowanie oraz wd...
Dnia 4 października 2017 r. mieszkani...
Młodzieżowe Centrum Kariery w Barlinku o...
Reklama [D1]
Reklama [D1] Usługi BHP Maciej Olejnik
Reklama [D2]
Reklama [D3]
Reklama [D3] PH. MARAL - Artykuły BHP

Sondujemy

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się dziś, na którą partię oddał/a byś swój głos?

PSL
SLD
RAZEM
KUKIZ15
NOWOCZESNA
PLATFORMA OBYWATELSKA
PIS
Reklama [D4] Viviamo Magdalena i Karolina Śliż
Reklama [D5] EK Ubezpieczenia
Reklama [D6] Inter-Com Łukasz Wrona
Reklama [D7] Błękitne okna - biuro podróży
Reklama [D8] Sklep Zoologiczny PTP
Reklama [D9] DJ Piotr - Piotr Stanisławski
Reklama [D10] Marsport - sklep sportowy
Reklama [D11] Soler - zespół muzyczny
Reklama [D12] ABS Andrzej Binkowski
Reklama [D13] RACHUNEK S.C. Biuro Rachunkowe
Reklama [D14] Diagnoza & Terapia
Reklama [D15] Eko - Anwa Andrzej Długosz
Reklama [D16] Studio Kosmetyczne LUKSUS
Reklama [D16] LUKSUS Studio Kosmetyczne

Mapa miasta

Firmy

tlumaczenia.SOS.pl | Punkt w Barlinku | Biuro tłumaczeń

Tłumaczenia pisemne bez wychodzenia z domu-biura. Punkt w Barlinku.

RACHUNEK S.C. Biuro Rachunkowe

Biuro Rachunkowe "RACHUNEK" S.C. to zespół doświadczonych osób, na bieżąco monitorujących zmieniające się przepisy prawa podatko...

Gabinet Psychologiczny Diagnoza & Terapia Agnieszka Komorowska

„Bo w życiu chodzi o ludzi” Kocham ludzi! Lubię przebywać z ludźmi, rozmawiać z nimi, a przede wszystkim ich słuchać. Każda...

Ostatnie komentarze

Partner [A]

Parnter [B]

© 2009 - 2017 ebarlinek.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.RegulaminPolityka prywatności - RedakcjaReklamaArchiwalna wersja portalu

 

Redakcja portalu ebarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników, a także za treść nadesłanych materiałów i publikowanych reklam.

 

Bezpieczeństwo          Statystyki         Certyfikat SSL