NIEZBĘDNIK:
                                 
ARCHIWUM   Apteki    Artykuły BHP   Bankomaty   Jedzenie   Kino   Lekarze   Mechanicy   MiniBus   PaanBus   Stacje paliw   Taxi   Nocleg   Ważne adresy
  Dron
Reforma systemu edukacji '2017

Zmiana struktury szkolnej pociąga za sobą konieczność wprowadzenia zmian w sieciach szkolnych szkół podstawowych i gimnazjów. W Gminie Barlinek uchwała w tej sprawie została podjęta w dniu 30 marca br.

Obejmuje ona:

1) plan sieci wszystkich szkół publicznych funkcjonujących na terenie Gminy Barlinek, granice obwodów szkół podstawowych i klas gimnazjów dla dzieci i młodzieży zarówno w okresie przejściowym, tj. od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2019 r., jak i w okresie po 31 sierpnia 2019 r. (szkoły podstawowe);
2) w uchwale w szczególności są wskazane adresy siedzib szkół oraz innych miejsc prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
Uchwała w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego stanowi jednocześnie akty założycielskie szkół powstających w wyniku przekształceń dokonywanych mocą uchwały. Ustalając sieć szkół gmina dążyła do tego, aby szkoły podstawowe były szkołami o pełnej strukturze organizacyjnej (obejmującą klasy I – VIII).

Harmonogram – wdrożenia reformy:
- styczeń 2017 r. – wejście w życie reformy,
- do 31 marca 2017 r. – termin podjęcia uchwał przez samorządy o dostosowaniu sieci szkół do nowego ustroju szkolnego,
- 1 września 2017 r. – początek wdrażania reformy w szkołach.

Dyrektorzy, wicedyrektorzy, nauczyciele i pracownicy szkół w okresie wdrażania reformy:

1) W sytuacji przekształceń szkół z mocy prawa, nowo powstałymi 8 – letnimi szkołami podstawowymi zarządzać będą dotychczasowi dyrektorzy z dotychczasowymi wicedyrektorami, do końca okresu na jaki powierzono im dotychczasowe stanowiska.
2) W sytuacji przekształcenia danego gimnazjum w szkołę podstawową, szkołą tą zarządzać będzie dotychczasowy dyrektor gimnazjum we współpracy z dotychczasowym wicedyrektorem do końca okresu na jaki powierzono im ww. stanowiska. W przypadku włączenia danego gimnazjum do szkoły podstawowej, dotychczasowy dyrektor gimnazjum staje się z mocy prawa wicedyrektorem do spraw gimnazjum. Przy czym w przypadku dyrektora organ będzie mógł przedłużyć pełnienie ww. funkcji, jednak nie dłużej niż do zakończenia okresu wdrażania reformy, tj. do 31 sierpnia 2019 roku.
3) Pracownicy wygaszanych gimnazjów, zatrudnieni na stanowiskach administracyjnych i obsługi będą mieli możliwość przeniesienia do pracy do innej jednostki. Podstawą takiego działania będą przepisy zawarte w art. 22 i 23 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 902).
4) Podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia będzie wymagać pisemnej zgody dyrektora przedszkola lub szkoły (organu prowadzącego). Przepis ten dotyczy nauczycieli, którzy zatrudnieni są w pełnym wymiarze zajęć. W przypadku naruszenia tego warunku dyrektor szkoły lub przedszkola (organ prowadzący) będzie mógł rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem (dyrektorem szkoły).
5) Obowiązek szkolny będzie obowiązywał dzieci od 7. roku życia do ukończenia klasy VIII szkoły podstawowej, jednak nie dłużej niż do 18 roku życia. W okresie przejściowym obowiązek szkolny trwa do ukończenia szkoły podstawowej i gimnazjum.
6) Struktura szkolnictwa będzie obejmowała: 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, 3-letnią branżową szkołę I stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy, 2-letnią branżową szkołę II stopnia, szkołę policealną.

Jak będą przebiegały zmiany w kolejnych latach?

Rok szkolny 2017/2018
• 1 września 2017 roku uczniowie dotychczasowej 6-letniej szkoły podstawowej stają się uczniami 8-letniej szkoły podstawowej.
• Uczniowie kończący klasę VI szkoły podstawowej będą podlegać promocji do klasy VII szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym wygaszanie gimnazjów – nie będzie prowadzona rekrutacja.
• W roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019 w przekształconej szkole podstawowej, prowadzone będą także klasy dotychczasowego gimnazjum, aż do czasu wygaszenia kształcenia. Podobne rozwiązania zaprojektowano w stosunku do zespołów szkół, w skład których wchodzi oprócz gimnazjum zasadnicza szkoła zawodowa lub liceum ogólnokształcące lub technikum.
• 1 września 2017 r. dotychczasowa 3-letnia zasadnicza szkoła zawodowa przekształci się w 3-letnią branżową szkołę I stopnia.
• Na rok szkolny 2017/2018 nie będzie prowadzona rekrutacja do klas pierwszych trzyletnich zasadniczych szkół zawodowych, co oznacza, że z dniem 1 września 2017 r. nastąpi likwidacja klasy pierwszej zasadniczej szkoły zawodowej, a w następnych latach kolejnych klas.
• W roku szkolnym 2017/2018 kształcenie w branżowej szkole I stopnia będzie odbywało się w zawodach ustalonych dla przekształcanej zasadniczej szkoły zawodowej.
• Na lata szkolne 2017/2018 – 2019/2020 do branżowej szkoły I stopnia będzie przeprowadzana rekrutacja absolwentów gimnazjum, od roku szkolnego 2019/2020 przeprowadzana będzie rekrutacja absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej.

Rok szkolny 2018/2019
• Ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum.
• 1 września 2019 r. w ustroju szkolnym nie będą już funkcjonowały gimnazja.
• W roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019 w przekształconej szkole, prowadzone będą także klasy dotychczasowego gimnazjum, aż do czasu wygaszenia kształcenia. Podobne rozwiązania zaprojektowano w stosunku do zespołów szkół, w skład których wchodzi oprócz gimnazjum zasadnicza szkoła zawodowa lub liceum ogólnokształcące lub technikum.

Rok szkolny 2019/2020
• W klasach I liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół pierwszego stopnia edukację rozpoczną uczniowie kończący klasę III gimnazjum i dzieci kończące klasę VIII szkoły podstawowej.
• Uczniowie kończący gimnazjum będą kształciły się w 3-letnich liceach ogólnokształcących i 4-letnich technikach, natomiast uczniowie kończący VIII klasę szkoły podstawowej rozpoczną naukę w 4-letnim liceum lub 5-letnim technikum. Uczniowie będą mogli także kontynuować naukę w I klasie branżowej szkoły pierwszego stopnia.
• Dotychczasowe trzyletnie liceum ogólnokształcące z dniem 1 września 2019 r. stanie się czteroletnim liceum ogólnokształcącym.
• Dotychczasowe czteroletnie technikum z dniem 1 września 2019 r. zostanie przekształcone w pięcioletnie technikum.
• Do roku 2019/2020 prowadzona będzie rekrutacja do dotychczasowego czteroletniego technikum (dla absolwentów gimnazjum), natomiast na rok szkolny 2019/2020 i późniejsze lata rekrutacja będzie prowadzona do pięcioletniego technikum (dla absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej).

Niżej dostępna jest MAPA REFORMY OŚWIATY. Zobacz, do którego obwodu będzie należało Twoje dziecko.

Źródło: UM Barlinek

25-04-2017 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Prosto z galerii

TEMPERATURA
X DZIŚ X JUTRO X POJUTRZE
x x 12o x
  X X
Wiatr: 7 km/h X 18o 10o X 17o 11o X 18o 11o
Reklama [B]
Reklama [C]
Reklama [C] Virtualnetia

Kalendarz wydarzeń

październik, 2017
PnWtŚrCzPtSbNd
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
Reklama [C1]

Ogłoszenia

Do wynajęcia mieszkanie 3-pokojowe na Gó...
Witam, Do wynajęcia mieszkanie 2-poko...
Oferujemy Profesjonalne Czyszczenie Tapi...
Do zakresu obowiązków będą należały m.in...
Do obowiązków osoby zatrudnionej na powy...
Do obowiązków osoby zatrudnionej na powy...
Główne zadania: opracowywanie oraz twor...
GŁÓWNE ZADANIA: - projektowanie oraz wd...
Dnia 1 października 2017 r. na osied...
Zajmujemy się kompleksową pielęgnacją sa...
Reklama [D1]
Reklama [D1] Usługi BHP Maciej Olejnik
Reklama [D2]
Reklama [D3]
Reklama [D3] PH. MARAL - Artykuły BHP

Sondujemy

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się dziś, na którą partię oddał/a byś swój głos?

PSL
SLD
RAZEM
KUKIZ15
NOWOCZESNA
PLATFORMA OBYWATELSKA
PIS
Reklama [D4] Viviamo Magdalena i Karolina Śliż
Reklama [D5] EK Ubezpieczenia
Reklama [D6] Inter-Com Łukasz Wrona
Reklama [D7] Błękitne okna - biuro podróży
Reklama [D8] Sklep Zoologiczny PTP
Reklama [D9] DJ Piotr - Piotr Stanisławski
Reklama [D10] Marsport - sklep sportowy
Reklama [D11] Soler - zespół muzyczny
Reklama [D12] ABS Andrzej Binkowski
Reklama [D13] RACHUNEK S.C. Biuro Rachunkowe
Reklama [D14] Diagnoza & Terapia
Reklama [D15] Eko - Anwa Andrzej Długosz
Reklama [D16] Studio Kosmetyczne LUKSUS
Reklama [D16] LUKSUS Studio Kosmetyczne

Mapa miasta

Firmy

tlumaczenia.SOS.pl | Punkt w Barlinku | Biuro tłumaczeń

Tłumaczenia pisemne bez wychodzenia z domu-biura. Punkt w Barlinku.

RACHUNEK S.C. Biuro Rachunkowe

Biuro Rachunkowe "RACHUNEK" S.C. to zespół doświadczonych osób, na bieżąco monitorujących zmieniające się przepisy prawa podatko...

Gabinet Psychologiczny Diagnoza & Terapia Agnieszka Komorowska

„Bo w życiu chodzi o ludzi” Kocham ludzi! Lubię przebywać z ludźmi, rozmawiać z nimi, a przede wszystkim ich słuchać. Każda...

Ostatnie komentarze

Partner [A]

Parnter [B]

© 2009 - 2017 ebarlinek.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.RegulaminPolityka prywatności - RedakcjaReklamaArchiwalna wersja portalu

 

Redakcja portalu ebarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników, a także za treść nadesłanych materiałów i publikowanych reklam.

 

Bezpieczeństwo          Statystyki         Certyfikat SSL