-------------------------------------------------                                           
                             
  Apteki    Artykuły BHP   Bankomaty   Jedzenie   Kino 3D   Lekarze   MiniBus   PaanBus   Nocleg   Dron   Więcej
Reklama [A] GBS Bank - Znajoma lokata
Reforma systemu edukacji '2017

Zmiana struktury szkolnej pociąga za sobą konieczność wprowadzenia zmian w sieciach szkolnych szkół podstawowych i gimnazjów. W Gminie Barlinek uchwała w tej sprawie została podjęta w dniu 30 marca br.

Obejmuje ona:

1) plan sieci wszystkich szkół publicznych funkcjonujących na terenie Gminy Barlinek, granice obwodów szkół podstawowych i klas gimnazjów dla dzieci i młodzieży zarówno w okresie przejściowym, tj. od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2019 r., jak i w okresie po 31 sierpnia 2019 r. (szkoły podstawowe);
2) w uchwale w szczególności są wskazane adresy siedzib szkół oraz innych miejsc prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
Uchwała w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego stanowi jednocześnie akty założycielskie szkół powstających w wyniku przekształceń dokonywanych mocą uchwały. Ustalając sieć szkół gmina dążyła do tego, aby szkoły podstawowe były szkołami o pełnej strukturze organizacyjnej (obejmującą klasy I – VIII).

Harmonogram – wdrożenia reformy:
- styczeń 2017 r. – wejście w życie reformy,
- do 31 marca 2017 r. – termin podjęcia uchwał przez samorządy o dostosowaniu sieci szkół do nowego ustroju szkolnego,
- 1 września 2017 r. – początek wdrażania reformy w szkołach.

Dyrektorzy, wicedyrektorzy, nauczyciele i pracownicy szkół w okresie wdrażania reformy:

1) W sytuacji przekształceń szkół z mocy prawa, nowo powstałymi 8 – letnimi szkołami podstawowymi zarządzać będą dotychczasowi dyrektorzy z dotychczasowymi wicedyrektorami, do końca okresu na jaki powierzono im dotychczasowe stanowiska.
2) W sytuacji przekształcenia danego gimnazjum w szkołę podstawową, szkołą tą zarządzać będzie dotychczasowy dyrektor gimnazjum we współpracy z dotychczasowym wicedyrektorem do końca okresu na jaki powierzono im ww. stanowiska. W przypadku włączenia danego gimnazjum do szkoły podstawowej, dotychczasowy dyrektor gimnazjum staje się z mocy prawa wicedyrektorem do spraw gimnazjum. Przy czym w przypadku dyrektora organ będzie mógł przedłużyć pełnienie ww. funkcji, jednak nie dłużej niż do zakończenia okresu wdrażania reformy, tj. do 31 sierpnia 2019 roku.
3) Pracownicy wygaszanych gimnazjów, zatrudnieni na stanowiskach administracyjnych i obsługi będą mieli możliwość przeniesienia do pracy do innej jednostki. Podstawą takiego działania będą przepisy zawarte w art. 22 i 23 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 902).
4) Podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia będzie wymagać pisemnej zgody dyrektora przedszkola lub szkoły (organu prowadzącego). Przepis ten dotyczy nauczycieli, którzy zatrudnieni są w pełnym wymiarze zajęć. W przypadku naruszenia tego warunku dyrektor szkoły lub przedszkola (organ prowadzący) będzie mógł rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem (dyrektorem szkoły).
5) Obowiązek szkolny będzie obowiązywał dzieci od 7. roku życia do ukończenia klasy VIII szkoły podstawowej, jednak nie dłużej niż do 18 roku życia. W okresie przejściowym obowiązek szkolny trwa do ukończenia szkoły podstawowej i gimnazjum.
6) Struktura szkolnictwa będzie obejmowała: 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, 3-letnią branżową szkołę I stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy, 2-letnią branżową szkołę II stopnia, szkołę policealną.

Jak będą przebiegały zmiany w kolejnych latach?

Rok szkolny 2017/2018
• 1 września 2017 roku uczniowie dotychczasowej 6-letniej szkoły podstawowej stają się uczniami 8-letniej szkoły podstawowej.
• Uczniowie kończący klasę VI szkoły podstawowej będą podlegać promocji do klasy VII szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym wygaszanie gimnazjów – nie będzie prowadzona rekrutacja.
• W roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019 w przekształconej szkole podstawowej, prowadzone będą także klasy dotychczasowego gimnazjum, aż do czasu wygaszenia kształcenia. Podobne rozwiązania zaprojektowano w stosunku do zespołów szkół, w skład których wchodzi oprócz gimnazjum zasadnicza szkoła zawodowa lub liceum ogólnokształcące lub technikum.
• 1 września 2017 r. dotychczasowa 3-letnia zasadnicza szkoła zawodowa przekształci się w 3-letnią branżową szkołę I stopnia.
• Na rok szkolny 2017/2018 nie będzie prowadzona rekrutacja do klas pierwszych trzyletnich zasadniczych szkół zawodowych, co oznacza, że z dniem 1 września 2017 r. nastąpi likwidacja klasy pierwszej zasadniczej szkoły zawodowej, a w następnych latach kolejnych klas.
• W roku szkolnym 2017/2018 kształcenie w branżowej szkole I stopnia będzie odbywało się w zawodach ustalonych dla przekształcanej zasadniczej szkoły zawodowej.
• Na lata szkolne 2017/2018 – 2019/2020 do branżowej szkoły I stopnia będzie przeprowadzana rekrutacja absolwentów gimnazjum, od roku szkolnego 2019/2020 przeprowadzana będzie rekrutacja absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej.

Rok szkolny 2018/2019
• Ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum.
• 1 września 2019 r. w ustroju szkolnym nie będą już funkcjonowały gimnazja.
• W roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019 w przekształconej szkole, prowadzone będą także klasy dotychczasowego gimnazjum, aż do czasu wygaszenia kształcenia. Podobne rozwiązania zaprojektowano w stosunku do zespołów szkół, w skład których wchodzi oprócz gimnazjum zasadnicza szkoła zawodowa lub liceum ogólnokształcące lub technikum.

Rok szkolny 2019/2020
• W klasach I liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół pierwszego stopnia edukację rozpoczną uczniowie kończący klasę III gimnazjum i dzieci kończące klasę VIII szkoły podstawowej.
• Uczniowie kończący gimnazjum będą kształciły się w 3-letnich liceach ogólnokształcących i 4-letnich technikach, natomiast uczniowie kończący VIII klasę szkoły podstawowej rozpoczną naukę w 4-letnim liceum lub 5-letnim technikum. Uczniowie będą mogli także kontynuować naukę w I klasie branżowej szkoły pierwszego stopnia.
• Dotychczasowe trzyletnie liceum ogólnokształcące z dniem 1 września 2019 r. stanie się czteroletnim liceum ogólnokształcącym.
• Dotychczasowe czteroletnie technikum z dniem 1 września 2019 r. zostanie przekształcone w pięcioletnie technikum.
• Do roku 2019/2020 prowadzona będzie rekrutacja do dotychczasowego czteroletniego technikum (dla absolwentów gimnazjum), natomiast na rok szkolny 2019/2020 i późniejsze lata rekrutacja będzie prowadzona do pięcioletniego technikum (dla absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej).

Niżej dostępna jest MAPA REFORMY OŚWIATY. Zobacz, do którego obwodu będzie należało Twoje dziecko.

Źródło: UM Barlinek

25-04-2017 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Prosto z galerii

TEMPERATURA
X DZIŚ X JUTRO X POJUTRZE
x x 20o x
  X X
Wiatr: 7 km/h X 26o 16o X 29o 17o X 28o 14o
Reklama [B]
Reklama [B1] Meble BRW
Reklama [C]
Reklama [C1] INT-PRODUCTION
Reklama [C1]
Reklama [C1] GRYF-STONE
Reklama [D1]
Reklama [D1] Usługi BHP Maciej Olejnik
Reklama [D2]
Ogłoszenie - Serwis Rowerowy.
Reklama [D3]
Reklama [D3] PH. MARAL - Artykuły BHP

Ogłoszenia

Zamienię mieszkanie 2 pokojowe na ul. Ch...
Witam mam na sprzedaż działkę (kanalizac...
Witam mam na sprzedaż działkę (kanalizac...
Sprzedam działkę rekreacyjną na Kinicach...
Sprzedam fotel zabytkowy (Antyk).
Praca przy zbiorze truskawek i czereśni....
Oferuję zbiorniki betonowe, ekologiczne ...
Golf 2 1990r. 1,8 90KM Benzyna+Gaz Po...
Szanowni Narzeczeni! Gabinety na Starom...
Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale...
Reklama [D4] Viviamo Magdalena i Karolina Śliż
Reklama [D4] Viviamo Magdalena i Karolina Śliż
Reklama [D5] EK Ubezpieczenia
Reklama [D6] Inter-Com Łukasz Wrona
Reklama [D7] Błękitne okna - biuro podróży
Reklama [D8] Sklep Zoologiczny PTP
Reklama [D8] Sklep Zoologiczny PTP
Reklama [D9] DJ Piotr - Piotr Stanisławski
Reklama [D10] Gabinety na Staromiejskiej
Reklama [D10] Gabinety na Staromiejskiej
Reklama [D11] Soler - zespół muzyczny
Reklama [D12] ABS Andrzej Binkowski
Reklama [D13] RACHUNEK S.C. Biuro Rachunkowe
Reklama [D14] Diagnoza & Terapia
Reklama [D15] Eko - Anwa Andrzej Długosz
Reklama [D16] Studio Kosmetyczne LUKSUS
Reklama [D16] LUKSUS Studio Kosmetyczne
Reklama [D17] Kwiaciarnia ''Centrum'' Roman Ślaź

Sondujemy

Czy uważasz, że basen w Barlinku jest potrzebny?

TAK
NIE
NIE MAM ZDANIA

Kalendarz wydarzeń

czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSbNd
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678

Mapa miasta

Firmy

Ortho-MA Marcin Bolon

Ortho-MA Marcin Bolon, mgr fizjoterapii zaprasza do gabinetu przy ul. Lipowej 3a. Oferta: - terapia manualna; - rehabilitacj...

Dom weselny Dworek w Dolinie

"Dworek w dolinie" położony jest u zbocza doliny Parku Kulturowo Krajobrazowego Źródliskowej Doliny Płoni, która stanowi północn...

SEMILAC - dystrybutor kosmetyków i akcesoriów do stylizacji pazn...

Oficjalny sklep producenta lakierów do paznokci Semilac. Posiadamy w swojej ofercie profesjonalne kosmetyki oraz akcesoria do st...

Ostatnie komentarze

Partner [A]

Parnter [B]


Login:

Hasło:


Nowe konto

© 2009 - 2018 ebarlinek.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.RegulaminPolityka prywatności - RedakcjaReklamaArchiwalna wersja portalu

 

Redakcja portalu ebarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników, a także za treść nadesłanych materiałów i publikowanych reklam.

 

Bezpieczeństwo          Statystyki         Certyfikat SSL