Reklama [A] - E-CHO
Reklama [A] - MARAL Hurtownia BHP
Reklama [J] - GBS BANK
Chrońmy drzewa rozsądnie.

Od jakiegoś czasu, w internetowej przestrzeni publicznej, pojawiają się informacje o konieczności ratowania starych drzew w Barlinku. Dotyczy to drzew rosnących przy ulicach: Pełczyckiej, Strzeleckiej, Dworcowej, w parku przy ul. Gorzowskiej.

Przekazywane informacje wskazują głównie na złą ocenę stanu tych drzew przez urzędników i z drugiej strony – zaangażowania grupy aktywnych osób, które za wszelką cenę je chronią. Jest to jednak niepełne przedstawienie tego zagadnienia.

Wszystkie te drzewa są stare i czas swojej najlepszej, witalnej siły rozwoju mają już dawno za sobą. Pochodzą z przedwojennych nasadzeń. Sadzone były w innych, wtenczas występujących warunkach środowiskowych i w zupełnie innym otoczeniu. Wówczas, ruch pojazdów był niewielki i składały się na niego w ogromnej części furmanki konne. Drzewa te, pod wpływem wielu nowych, zmiennych warunków, dużego natężenia ruchu pieszego i samochodowego, jak również swego wieku, stały się niebezpieczne dla współczesnych użytkowników dróg i chodników. Ich planowane usunięcie wynika, przede wszystkim, ze względów bezpieczeństwa, planów inwestycyjnych, a także z obydwu tych powodów jednocześnie, służących zaspokojeniu potrzeb mieszkańców i odwiedzających Barlinek.

Jak niebezpieczne jest pozostawienie tak starych drzew w przestrzeni publicznej, można było dowiedzieć się kilka dni temu, tj. 29 kwietnia 2021 r., kiedy to na ul. Pełczyckiej doszło do nieszczęścia. Na jadący tą ulicą samochód spadło jedno z drzew – rosnących w pasie drogowym.

(foto strażacy i UM).

Do tak niebezpiecznych zdarzeń dochodziło już wiele razy w latach ubiegłych. W październiku 2010 r. duży konar spadł na budynek mieszkalny przy ul. Pełczyckiej powodując wiele szkód i groźbę utraty dachu nad głową dla mieszkańców. „O włos od tragedii” 2010 r. (Barlinek24). Kolejne informacje o drzewie, które upadło na drogę na ul Pełczyckiej zawiera artykuł „Strażacy mają pełne ręce roboty” 2013 r. (Barlinek24), czy też „W drzewo na ul. Pełczyckiej” 2019 r. (Barlinek24). Ogromną szkodę spowodowało także przewrócone drzewo kasztanowca, które w czerwcu 2016 roku upadło na dach przystanku PKS przy ul. Dworcowej.

(foto z eBarlinek).

Dach na dużej części wiaty został zniszczony. Na szczęście, nie było wówczas nikogo na przystanku, bo mogło dojść do tragedii, nawet ze skutkiem śmiertelnym. To są najbardziej niebezpieczne przykłady realnych zagrożeń powodowanych przez te stare drzewa. Oczywiście, było wiele mniejszych zdarzeń, kiedy to spadające gałęzie zagrażają pieszym, korzystającym z chodnika, z przystanku, jak również dla kierujących pojazdami. Podobnie niebezpieczne sytuacje zdarzają się w parku przy ul. Gorzowskiej. Tam także ze starych drzew spada wiele suchych i zasychających gałęzi powodując zagrożenie dla spacerowiczów i innych użytkowników tego terenu, w tym dzieci bawiących się na placu zabaw.

W związku z tym, ważnym aspektem jest nie tylko uroda i wartość historyczna tych drzew, ale przede wszystkim niebezpieczeństwo, jakie one powodują. Ich stan zdrowotny, szczególnie związany z wiekiem, budzi wiele wątpliwości. Trudne warunki wzrostu i życia, jakie występowały przez te wszystkie lata miały i mają negatywny wpływ na kondycję tych drzew. Przytoczone przykłady mówią same za siebie, potwierdzając powodowane przez nie realne zagrożenie i skłaniając do refleksji: czy naprawdę nie można tego uniknąć?

Dbając o środowisko miejskie nie zapominajmy o tym jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo nas wszystkich, mieszkańców i gości Barlinka. Zwłaszcza, że drzew wokół siebie mamy bardzo dużo, gdyż żyjemy niemal w Puszczy Barlineckiej.

Nie dajmy się ponieść emocjom, ale świadomie i realnie oceniajmy fakty i zachowujmy rozsądek.

Źródło: UM Barlinek

07-05-2021 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Komentarze

 • Chcecie zobaczyć jak Izraelczycy wyrzucają ludzi z domów - \"tłumy syjonistów wraz z policją wtargną do palestyńskich domów. Rodziny i dzieci są przerażone. To jest w Hajfie. \" Wejdź na FB lub YT poszukaj filmy z tego co się tam dzieje w ciszy medialnej zażydzonych mediów. Tak i u nas w Polsce ogłupienie szczepionkowe . https://fb.watch/5tXJ-3uUvr/
 • Stare nasadzenia należy likwidować. Nasadzać nowe drzewa. Także dalej od dróg i chodników.
  Popieram
 • ''Nie dajmy się ponieść emocjom, ale świadomie i realnie oceniajmy fakty i zachowujmy rozsądek.'' Haha.... Urząd sam dał się ponieść emocjom i na emocjach ludzkich próbuje grać czego efektem jest ta wypowiedź. Nikt się pod nią nie podpisał bo albo uważa ją, za taką, do której nie warto się przyznć albo wstydzi się swojego nazwiska. Sądząc po treści ja bym ją przypisała samemu Panu Burmistrzowi. Skoro nie podpisuje się Pan pod własnymi słowami to pewnie sam nie bierze ich Pan poważnie. Muszę powiedzieć, że jest to bardzo tchórzliwe. Podczas marcowej sesji rady dał się Pan poznać jako osoba, która wiedzą dendrologiczną nie grzeszy. Stwierdził Pan wtedy, że kasztanowce żyją ok. 80 lat. Lokalny Program Rewitalizacji, który gmina realizuje do 2023 roku wręcz nakazuje potrzbę edukacji ekologicznej społeczności gminy. Ja bym do tej edukacji wytypowała w pierwszej kolejności właśnie Pana. Przykro wiedzieć, że z tej edukacji zaoferowanej podczas kwietniowej sesji rady Pan nie skorzystał, albo po prostu jej nie słuchał. W filmiku przygtowanym m.in. dzięki Pani Budzyn, który i Pan oglądał, ale teraz już wiemy że nieuważnie jest wyraźnie mowa o wieku emerytalnym drzew*. One go po prostu nie mają, im drzewo starsze tym cenniejsze. O zdrowie i życie drzew trzeba dbać tak samo jak trzeba dbać o zdrowie i życie ludzi. Niestety to co w obecnych czasach dzieje się w obu tych kwestiach jest powiedzmy to sobie przerażające.

  Życzę Panu aby w Pana wieku emerytalnym nie był Pan traktowany tak jak teraz traktuje Pan drzewa w naszym mieście.

  *Wypowiedź Pani Marzeny Suchocka, architekta krajobrazu, SGGW, Warszawa.

  Zdrowia życzę.
  Ala Lynd
 • Byłam zmuszona podzielić komentarz na 2 części ponieważ był za długi :) Tu jest druga część, ale można czytać oba w dowolnej kolejności :)

  Na przejściach dla pieszych giną ludzie, jednak jeszcze nie zakazano tworzenia przejść dla pieszych. Papierosy powodują choroby i śmierć jednak ciągle można kupić je, legalnie, w sklepach. Wichury i huragany zmiatają z powierzchni Ziemi co roku tysiące domów w różnych częściach świata, jednak nigdzie jeszcze nie zakazano budowy domów z tego powodu. My w Barlinku mamy jezioro, toną w nim ludzie. Czy gmina, która promuje turystykę i używa jeziora jako 'wabika' do przyciągania turystów nie ma potencjalnie krwi na rękach? Co w sytuacji kiedy utopi się w naszym jeziorze turysta? Czy Urzędnicy odpowiedzą za to, czy pójdą za to do więzienia? Czy ktoś wystąpi wtedy z propozycją 'zaorania' jeziora? Nie dajmy się zwariować i nie bójmy się żyć. W życiu nie ma gwarancji na nic i może to jest w nim najlepsze. A tak na marginesie - nikt i nic nie uchroni nas przed żadną tragedią życiową (której to ludzie mają różne definicje) czy to będzie złamany paznokieć czy śmierć bliskich.

  Pozdrawiam
  Ala Lynd

 • 80% chorób XXI wieku to choroby tzw. cywilizacyjne spowodowane stylem życia i odżywianiem. Podła jakość pożywienia, zarówno tego 'prosto z pola' jak i tego wysoko-przetworzonego, nie jest tajemnicą . Codziennie, i w każdym zakątku świata, ludzie umierają właśnie z powodu konsekwencji niezdrowego odżywiania. Statystyki są naprawdę przerażające. Nóż i widelec, i łyżki też :) stały się najgroźniejszą bronią ludzkości. Koszty zdrowotne i finansowe skutków marnego odżywiania są ogromne dla budżetów indywidualnych jak i budżetów krajów całego świata.
  Skoro tyle tragedii powoduje pożywienie to logicznym byłoby zaprzestanie produkcji żywności a może wręcz zaprzestanie i zakaz odżywiania się i spożywania pokarmów. Oczywiście takie rozwiązanie byłoby szalonym absurdem, chorym totalitarnym rozwiązaniem. Bo przecież żywność jest nam potrzebna, to nasza fizjologiczna potrzeba. To nie wina żywności, że robimy z nią to co robimy. Podobnie drzewa, drzewa to tlen, są konieczne dla naszego życia i nie ich winą jest to co z nimi robimy lub czego nie robimy. Rozwiązaniem problemu niezdrowej żywności jest po prostu produkcja zdrowej żywności, a nie zakazu odżywiania bo jeść przecież musimy tak jak z oczywistych względów musimy mieć drzewa.

  Drzewa przy drogach... Przy autostradach, na których jeździłam w różnych krajach nie widziałam żadnych drzew, widział jednak więcej niż kilka wypadków śmiertelnych. Ja osobiście automatycznie zwalniam jadąc drogami, przy których rosną drzewa. Takich ludzi jak ja jest więcej, wystarczy zapytać Policjantów, którzy powiedzą też, że kierowcy bardzo przyśpieszają jeżdżąc drogami, przy których NIE rosną drzewa.
 • "Foto: OSP Barlinek i UM" nie wiedziałam, że w UM jest ktoś na etacie fotografa.

  Prawda jest taka, że w urzędach łatwo znajdują się fundusze na wycinkę drzew ale nie na to aby sprawdzać ich stan fitosanitarny i na to żeby przeprowadzić konieczne prace pielęgnacyjne.
  Pamiętam sprawę sądową (w Polsce) sprzed kilku. Kobieta, urzędniczka została oskarżona o śmierć małego dziecka, które zginęło w wózeczku przywalone gałęzią drzewa parkowego, pod którym to na ławce siedzieli jego rodzice. Historia tragiczna na wielu poziomach. Tragedia dla rodziny, ale też tragedia dla tej urzędniczki, która mówiła że wraz z inną kobietą z urzędu nie były w stanie fizycznie i czasowo sprawdzać stanu zdrowia ogromnej ilości drzew w parkach, za których doglądanie odpowiedzialne były tylko dwie osoby.

  Napisałam komentarz na Barlinek24 dot. informacji o wypadku gdzie kierowca uderza w przydrożny słup energetyczny. Napisałam żartobliwie, że należy wszystkie takie słupy natychmiastowo usunąć ze względu na bezpieczeństwo. Komentarz otrzymał 'czerwony minusik ' domyślam się, że to dlatego, że ten kto go 'wystawił' doszedł do wniosku, że te słupy są nam potrzebne. I ja też tak myślę.

  Życzę wszystkim zdrowia oraz zachęcam, jeśli nie do ochrony drzew to przynajmniej do ochrony tlenu, który one produkują
 • Polecam ku refleksji https://www.youtube.com/watch?v=osm5vyJjNY4
R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [D]
Reklama [C] - PW. JANEX
Reklama [D1]
Reklama [D1] - Gryf Stone
Reklama [E]
Reklama [E] - ABS Andrzej Binkowski

Ogłoszenia - dodaj za darmo!

Poszukujemy gruntów do dzierżawy pod ele...
PRACA SZUKA CZŁOWIEKA! Oferujemy prac...
Firma produkcyjna Barlinek Inwestycje Sp...
Firma produkcyjna Barlinek Inwestycje Sp...
Firma produkcyjna Barlinek Inwestycje Sp...
Zakład produkcyjny BARLINEK INWESTYCJE S...
Zakład produkcyjny BARLINEK INWESTYCJE S...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy

Czy jesteś za wycinką drzew przy drogach?

NIE
TAK
NIE WIEM
Reklama [G1]
Reklama [G1] - BIKE - Serwis, części, akcesoria.
Reklama [G2]
Reklama [G2] - Pomoc-drogowa-24.com.pl
Reklama [G3]
Reklama [G3] - promocja
Reklama [G4]
Reklama [G4] - promocja
Reklama [G5]
Reklama [G5] - promocja
Reklama [G6]
Reklama [G6] - promocja
Reklama [G7]
Reklama [G7] - DJ Pitersound
Reklama [G8]
Reklama [G8] - VIRTUALNETIA.COM
Reklama [G9]
Reklama [G9] - promocja
Reklama [G10]
Reklama [G10] - promocja
Reklama [G11]
Reklama [G11] - USŁUGI BHP

Ostatnie komentarze

Firmy

ElektroFront - elektryk

ElektroFront Maciej Szmigielski- instalacje elektryczne,- instalacje teletechniczne i TV SAT,- instalacje domofonowe i kontrola ...

Taxi Batman Barlinek

Taxi Batman Radosław Dudek.W ofercie:- wyjazdy na lotniska, promy itp,- przewóz osób, zwierząt, bagaży,- robienie zakupów, dowóz...

Kasacja pojazdów - autopomoc.

KASACJA POJAZDÓW- odbiór auta od Klienta GRATIS,- również ż miejsca wypadku,- wystawiamy dokumenty kasacyjne do wyrejestrowania,...

Najczęściej czytane

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

Jak pomóc starzejącemu się społeczeństwu?

Jak pomóc starzejącemu się społe...

Statystyki wskazują, że w krajac...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...

List intencyjny w sprawie budowy drugiego etapu obejścia podpisany.

List intencyjny w sprawie budowy...

W Barlinku oficjalnie otwarto dz...