OKNA BARLINEK
E-CHO INTERNET
KANCELARIA ADWOKAT MONIKA MALISZEWSKA
Jak pomóc starzejącemu się społeczeństwu?

Statystyki wskazują, że w krajach wysoko rozwiniętych, do których zaliczane są również Niemcy, żyje coraz więcej osób starszych.

News will be here

W skali świata to ponad 630 milionów osób, które mają więcej niż 60 lat. Niemcy są najszybciej starzejącym się państwem w Europie, tuż po Grecji i Włoszech. Szacuje się, że już co piąty Niemiec jest osobą starszą. Mamy więc do czynienia ze społeczeństwem starzejącym się. To wyzwanie dla instytucji zajmujących się opieką nad seniorami – zarówno centralnych, jak i lokalnych, ale i szansa dla wszystkich osób, które chciałyby pracować w charakterze opiekunki w Niemczech.

Jak może być sprawowana opieka nad osobami starszymi?

Wielu seniorów prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe. Najczęściej spowodowane jest to śmiercią współmałżonka, rzadziej staropanieństwem czy kawalerstwem. W takich sytuacjach opiekę i pomoc dla osób starszych świadczą osoby bliskie – z rodziny lub z kręgu znajomych, a jeśli senior nie może na nie liczyć, wówczas pozostaje dom opieki lub opieka domowa, oparta o usługi świadczone przez profesjonalnych, doświadczonych opiekunów osób starszych. Dla poprawy jakości życia seniora warto, będąc osobą z rodziny pomyśleć o zatrudnieniu w określonym wymiarze pracy opiekuna, który będzie mu pomagał w codziennych czynnościach.

Staje się to koniecznością, podobnie jak zapewnienie osobie starszej wizyt pielęgniarki i lekarza, jeśli senior jest osobą chorą, niepełnosprawną, czy nawet leżącą. Wówczas pomoc codzienna opiekuna osoby starszej jest absolutnie wymagana.

Wsparcie seniorów w ich domach

Osoby starsze mają swoje przyzwyczajenia i zwykle nie chcą przeprowadzać się np. do dzieci i wnuków, jeśli mają taką możliwość. Chcą zachować pewną niezależność i radzić sobie samodzielnie, choć z powodów zdrowotnych może to nie być takie proste. W Niemczech rozwijany jest system opieki długoterminowej, ale w domach seniorów, w ich stałym miejscu zamieszkania. Z języka niemieckiego nazywane jest to ambulante Pflege. To opieka płatna w domu seniora, a wysokość świadczenia uzależniona jest od stopnia wymaganej przez niego opieki czy pielęgnacji. Inaczej opiekuje się osobą starszą, która wszystkie czynności higieniczne wykonuje samodzielnie, sama się ubiera czy je, a inaczej, jeśli senior jest niepełnosprawny i wyłącznie leżący.

Seniorzy mogą często korzystać z płatnej opieki świadczonej przez opiekuna osób starszych, sięgając po środki z ubezpieczenia opiekuńczego, pod warunkiem, że usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne sprawuje na ich rzecz wyspecjalizowany personel. Opiekun powinien więc mieć ukończone odpowiednie kursy i szkolenia oraz przedstawić w związku z nimi właściwe certyfikaty.

Co robi opiekun osoby starszej?

Zakres pracy opiekunki w Niemczech czy w ogóle osoby pracującej z seniorami, może być różny, w zależności od potrzeb. Taka osoba może opiekować się seniorem, pomagać mu w dokonywaniu codziennych sprawunków, gotować mu i sprzątać pomieszczenia, w których przebywa. Może pielęgnować go, ale w zakresie jej obowiązków nie powinny znajdować się żadne obowiązki pielęgniarskie. To pielęgniarka z ośrodka zdrowia przychodzi do takiej osoby i ordynuje jej leki, a także rozdziela je na dawki dzienne. Opiekun może tylko przypominać seniorowi o konieczności przyjmowania farmaceutyków zaleconych przez lekarza i pielęgniarkę.

[mat.partnera]

27-01-2021 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Ta jasne jechac i podcięrac dupy dzieciom tych, którzy nas mordowali i nieszczyli wszystko co nam święte. Juz chyba nizej upasc nie można .

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
GBS BANK
MARAL - HURTOWNIA BHP

Ogłoszenia - dodaj za darmo!

OPIS Restauracja w Barlinku Strzelecka ...
Sprzedam tanio hydroizolacje w płynie ju...
Wykonuje usługi w zakresie transportu os...
Wykonujemy usługi w zakresie transportu ...

Sondujemy


Obecnie żadna sonda nie jest aktywna.

Ostatnie komentarze

Firmy

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach itp.

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach.Klasy 5 - 7, egzamin 8-klasisty, dorośli.

Usługi elektryczne ELEKTRYK

Działamy w branży elektrycznej i monitoringu Wykonujemy: - Instalacje elektryczne - Instalacje fotowoltaiczne - monitoring ...

GEO-INWEST geodeta

wachlarz naszych usług: - Obsługa geodezyjna inwestycji - Tyczenie hali - Tyczenie budynku - sporządzanie map do celów proje...

Najczęściej czytane

Jak pomóc starzejącemu się społeczeństwu?

Jak pomóc starzejącemu się społe...

Statystyki wskazują, że w krajac...

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - 7 pozycja Zmarzlika

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - ...

W niedzielne popołudnie na gorzo...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...

News will be here
<div data-reosection>
<img style="width: 100%;" src="https://reonews.pl/public/empty.png" alt="News will be here">
</div>
News will be here
News will be here