Reklama [B] 4line catering dietetyczny
Reklama [A] - E-CHO
Reklama [B1] - Żabka
Reklama [J] - GBS BANK
Nowe oblicze folwarku w Przelewicach. [FOTO + WIDEO]

Ogrody Przelewice - Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich l Edukacji Ekologicznej przeprowadzi w ciągu najbliższego roku szereg prac modernizacyjno – remontowych. Pomogą one zrewitalizować zaniedbane części obiektu. Urząd Marszałkowski przeznaczy na te działania ponad 13 mln zł.

- To dla Pomorza Zachodniego cenny ośrodek turystyczny, o wyjątkowych walorach przyrodniczych i historycznych. Chcemy temu miejscu przywrócić dawny blask, aby tętniło ono życiem i przyciągało turystów nie tylko z Pomorza Zachodniego, ale także z całej Polski czy nawet Europy. Wierzę, że różnorodne wydarzenia kulturalne, edukacyjne oraz ekologiczne, które będą tu organizowane, znajdą szerokie grono odbiorców – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

W pałacu wykonane zostaną niezbędne prace konserwatorskie ze szczególnym uwzględnieniem elewacji, zabytkowych detali kamiennych (m.in. płaskorzeźba nad wejściem) oraz innych cennych elementów wystroju. Przeprowadzona będzie modernizacja ll piętra (funkcja hotelowa), adaptacja l piętra (funkcja hotelowa). Parter przystosowany zostanie do potrzeb konferencyjno-szkoleniowych oraz doposażony (m.in. multimedia, nagłośnienie). Przebudowę przejdzie piwnica, która pełnić będzie funkcję gastronomiczną oraz pomocniczą.

Dwór przejdzie kompleksową modernizację konserwatorską wraz ze zmianą sposobu użytkowania i głęboką termomodernizacją. Budynek będzie dostosowany do potrzeb administracyjno-biurowych.

W oranżerii zmodernizowane i doposażone w niezbędną infrastrukturę będą pomieszczenia biurowe, wystawiennicze oraz techniczne. Zamontowany zostanie system kontroli klimatu, nasłonecznienia i wentylacji oraz odnowiona będzie przestrzeń ekspozycji roślinnej.W ogrodzie, w wyniku zagospodarowania dwóch polan, powstanie atrakcyjna przestrzeń rekreacji, odpoczynku oraz edukacji. Zamontowane zostaną elementy małej architektury (m.in. ławki, ławo-stoły, wiaty, kręgi paleniskowe, grill, siedziska), tematyczne place zabaw oraz ogólnodostępne toalety. Szałas pasterski zostanie odnowiony, a pracom konserwatorskim poddany będzie pawilon w ogrodzie japońskim.

Planowany termin zakończenia modernizacji i rozbudowy to kwiecień 2022 r. Całkowita wartość dofinansowania z budżetu województwa wyniesie ok. 13,5 mln zł.

Ogrody Przelewice - Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej to samorządowa instytucja, która w Przelewicach prowadzi działalność w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego Pomorza Zachodniego.Działa w powstałym w XIX wieku historycznym parku oraz licznie zachowanych zabudowaniach folwarku. Całość, ze względu na swoją wyjątkowość oraz unikalne walory historyczne, a także stan zachowania, została na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków. Przelewicki Ogród Dendrologiczny to perła przyrodnicza Pomorza Zachodniego i jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Polsce.

Bogata kolekcja drzew i krzewów ze strefy klimatu umiarkowanego całego świata na powierzchni 30 ha przyciąga tysiące turystów.

Źródło: WZP

28-05-2021 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Komentarze

 • Ach, znów powiało Funduszami Europejskimi.

  Skopiowane ze strony ogrodu w Przelewicach i 'wklejone' poniżej zalecenia o korzystaniu z parku to te same zalecenia, tylko przetłumaczone na polski, co zalecenia o korzystaniu z 'siostrzanych' parków 'sieciówki' Interreg Europe.

  Ciekawe jak te fundusze europejskie wydają Panowie Siarkiewicz i Geblewicz w Przelewicach? Tak samo "transparentnie" i "skrupulatnie" jak w Barlinku?

  "Informacja o korzystaniu z Arboretum
  W związku z zagrożeniem epidemiologicznym rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19 na terenie Arboretum obowiązkowo należy:

  - zakrywać nos i usta maseczką ochronną lub zachować 2-metrową odległość od innych osób,

  - bezwzględnie stosować się do wytycznych ogólnokrajowych dotyczących pandemii,

  - stosować się do zaleceń pracowników Arboretum,

  - należy unikać miejsc koncentracji ludzi zwłaszcza w miejscach odpoczynku.

  Do odwołania wstrzymane zostaje zwiedzanie z przewodnikiem oraz organizowanie ognisk"
 • A ja uważam że jest spora różnica między zarządzaniem szpitalem czy gminą a grządkami w parku, a co do Barlinku to gratuluję mieszkańcom bo pięknie się miasto w ostatnich latach zmienia i rozwija. Tak trzymać!
 • Przydał by się taki gospodarz w Barlinku lub szpitalu, bo te nasze obecne władze z pseudoradnymi to ani jaj, ani gospodarczego myślenia sobą nie prezentują. Posadka jest, kasa na koncie się zgadza, nic się złego władzom nie dzieje, ludzie podatki płacą to jest ok. Szkoda tylko, że nie pomyślą o tych wszystkich ludziach, którzy muszą na te podatki pracować. Żadnej pomocy w tym mieście za czasów obecnego burmistrza, który nic a nic nie czuje przedsiębiorczości.
R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [C]
Reklama [C] - PW. JANEX
Reklama [D]
Reklama [D1] - Gryf Stone
Reklama [E]
Reklama [E] - Esto Sp.z.o.o.

Ogłoszenia - dodaj za darmo!

Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku...
Sprzedam działkę ogrodową nr 147 na Rodz...
Firma Pro-Trailer Sp. z o.o. z siedzibą ...
Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku...
Firma Pro-Trailer w Lipianach zatrudni k...
Mam do wynajęcia pokoje na Górnym Tarasi...
Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku...
Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy

Czy jesteś za wycinką drzew przy drogach?

NIE
TAK
NIE WIEM
Reklama [G1]
Reklama [G1] - Autopromocja
Reklama [G2]
Reklama [G2] - Pomoc-drogowa-24.com.pl
Reklama [G3]
Reklama [G3] - promocja
Reklama [G4]
Reklama [G10] - Bumat
Reklama [G5]
Reklama [G5] - promocja
Reklama [G6]
Reklama [G6] - promocja
Reklama [G7]
Reklama [G7] - DJ Pitersound
Reklama [G8]
Reklama [G8] - VIRTUALNETIA.COM
Reklama [G10]
Reklama [G3] - Furgonetka Punkt Barlinek Niepodległości 13
Reklama [G11]
Reklama [G11] - USŁUGI BHP

Ostatnie komentarze

Firmy

ElektroFront - elektryk

ElektroFront Maciej Szmigielski- instalacje elektryczne,- instalacje teletechniczne i TV SAT,- instalacje domofonowe i kontrola ...

Taxi Batman Barlinek

Taxi Batman Radosław Dudek.W ofercie:- wyjazdy na lotniska, promy itp,- przewóz osób, zwierząt, bagaży,- robienie zakupów, dowóz...

Kasacja pojazdów - autopomoc.

KASACJA POJAZDÓW- odbiór auta od Klienta GRATIS,- również ż miejsca wypadku,- wystawiamy dokumenty kasacyjne do wyrejestrowania,...

Najczęściej czytane

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

Jak pomóc starzejącemu się społeczeństwu?

Jak pomóc starzejącemu się społe...

Statystyki wskazują, że w krajac...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...

List intencyjny w sprawie budowy drugiego etapu obejścia podpisany.

List intencyjny w sprawie budowy...

W Barlinku oficjalnie otwarto dz...