OKNA BARLINEK
E-CHO INTERNET
KANCELARIA ADWOKAT MONIKA MALISZEWSKA
Dropshipping - kiedy się opłaca?

Założenie własnego biznesu stanowi inwestycję finansową, a dropshipping pozwala zmniejszyć barierę wejścia oraz ograniczyć koszty operacyjne – to doskonała propozycja przede wszystkim dla początkujących przedsiębiorców. Czy na wykorzystaniu wspomnianej metody mogą skorzystać również inni? Kiedy opłaca się zdecydować na tę formę e-commerce?

News will be here

Dropshipping – wprowadzenie i podstawowe informacje

Czym jest dropshipping i skąd bierze się jego rosnąca popularność? To model biznesowy w handlu elektronicznym (tzw. e-commerce), który pozwala przedsiębiorcom na sprzedawanie fizycznie nieposiadanego przez nich towaru. Działa to w następujący sposób: produkty są wysyłane do klientów bezpośrednio od dostawców, a samego handlarza można uznać za jednostkę wyłącznie pośredniczącą.

Dropshipping zyskał uznanie w środowisku początkujących inwestorów ze względu na minimalne koszty startowe (nie wymaga od zainteresowanych dysponowania ogromnym kapitałem finansowym). Wykorzystać go we własnych celach mogą niemalże wszyscy, zaintrygowanym potrzebne będzie jedynie nauczenie się podstaw oraz wymyślenie ciekawego marketingu dla tworzonego brandu.

Dropshipping – zalety

Kluczową zaletę stanowi eliminacja potrzeby inwestowania w magazyn i zapasy produktów. Zapewnia to znaczne zabezpieczenie przed ryzykiem związanym z szybkimi zmianami trendów rynkowych.

Jak to działa? W celu zrozumienia tego wystarczy posłużyć się przykładem tradycyjnego modelu handlu detalicznego: jeżeli zakupiony towar traci popularność lub przestaje być modny, to zaczyna generować straty dla firmy (przedsiębiorca jest zmuszany do sprzedawania zapasów po znacznie zaniżonych cenach).

Dropshipping eliminuje całkowicie to ryzyko. Biznesmeni mogą po prostu zaktualizować ofertę swojego sklepu bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Ta elastyczność w zarządzaniu asortymentem nie tylko chroni przed potencjalnymi stratami, ale również umożliwia szybkie reagowanie na zmieniające się preferencje konsumentów.

Dropshipping – sposób na zwiększenie różnorodności sprzedawanych produktów

Prawidłowo użyty dropshipping może ułatwić przedsiębiorcom sprzedaż własnych produktów w połączeniu z towarami pozyskanymi od zewnętrznych dostawców. Tym samym przyczyni się to do znacznego zwiększenia generowanych zarobków.
Można to zobrazować w następujący sposób. Sprzedawca zdecydował się oferować rozkładane baseny od innych hurtowni (dostęp do nich zyskał np. dzięki: https://sky-shop.pl/integracje-hurtownie-dropshipping/brand/dom-i-ogrod) – to dlatego, że oprócz sprzedaży zajmuje się również produkcją własnych tabletek chloru.

Klienci mogą kupić basen, a wówczas mają pod ręką już potrzebne dodatki; wystarczy, że zapakują kilka dodatkowych produktów do tego samego koszyka. Niektórzy biznesmeni mogą zdecydować się nawet na tworzenie specjalnych pakietów promocyjnych. Wszystkie te działania powinny przyczynić się do dodatkowych zakupów w skali pojedynczego miesiąca (w sezonie wiosenno-letnim).

Kiedy rozpocząć dropshipping?

Kiedy i od czego rozpocząć dropshipping? Przede wszystkim należy zrozumieć docelowy rynek. Przydatna okaże się znajomość:

trendów;
preferowanej grupy odbiorców;
konkurencji.

Pozwoli ona dopasować ofertę i strategię marketingową. Za idealny moment na start można uznać znalezienie niszy i sposobu na zaspokojenie wszystkich z nią związanych potrzeb konsumentów.

Kolejny krok stanowi wybór odpowiedniej platformy e-commerce. Musi być łatwa w nawigacji, zoptymalizowana pod kątem SEO i mobilna (coraz większa liczba konsumentów kupuje wyłącznie przez telefon). Nie należy zaczynać sprzedawania produktów przed wykonaniem tego etapu. To dlatego, że nieprzewidziane komplikacje i błędy mogą spowodować zniechęcenie klientów do marki.

Warto również przygotować plan marketingowy, aby nie błądzić po omacku. Oznacza to konieczność przygotowania reklam (darmowych i płatnych) oraz strategii działania w mediach społecznościowych.

Podsumowując, dropshipping zaleca się rozpocząć dopiero po:

przeprowadzeniu analizy rynku;
identyfikacji niszy;
nawiązaniu współpracy z rzetelną platformą e-commerce;
ułożeniu planu marketingowego.

Lepiej nie spieszyć się z wykonaniem wszystkich podpunktów.

Co sprzedawać w ramach dropshippingu?

Sukces firmy zajmującej się dropshippingiem jest mocno uzależniony od rodzaju sprzedawanych produktów. Trzeba pamiętać, że niektóre typy artykułów mogą nawet przesądzić... o porażce działalności gospodarczej. Zainteresowani muszą wybierać asortyment, kierując się trzema czynnikami:

ich popularnością;
możliwą marżą zysku;
potencjałem wzrostu.

Polecana branża to moda. Zmienia się ona dynamicznie i oferuje wiele produktów (od odzieży i obuwia aż po akcesoria i biżuterię). Ze względu na ciągłe pojawianie się nowych trendów sprzedaż modowa zapewnia właścicielom sklepów internetowych możliwość szybkiego reagowania na zapotrzebowanie rynku bez konieczności inwestowania w duże zapasy.

Ponadto można zdecydować się na:

produkty zdrowotne i urodowe;
gadżety elektroniczne i akcesoria;
wyposażenie do domu i ogrodu;
artykuły sportowe i rekreacyjne;
zabawki i produkty dla dzieci.

Wszystkie z nich muszą cechować się unikatowością – dostęp w zwykłym handlu detalicznym powinien być do nich mocno ograniczony lub całkowicie niemożliwy.

W jaki sposób ułatwić sobie pracę podczas dropshippingu?

Pracę w modelu dropshipping można ułatwić sobie głównie poprzez automatyzację procesów. Odnosi się to do zarządzania zamówieniami oraz aktualizacji stanów magazynowych i bezobsługowej komunikacji z klientami (np. wiadomości tekstowych zawierających potwierdzenie wysłania paczki).

Następnie warto zadbać o budowanie solidnych relacji z dotychczasowymi dostawcami. Może przyczynić się to po jakimś czasie do uzyskania lepszych ofert i usprawnić model logistyczny. Przekłada się to, oczywiście, na zmniejszą ilość pracy związanej z obsługą konsumentów.

Na sam koniec można zdecydować się na outsourcing pewnych zadań, a zwłaszcza dotyczących SEO i marketingu w mediach społecznościowych. Pozwoli to skupić się właścicielom biznesów na kluczowych aspektach działalności. Dropshipping opłaca się więc po zdobyciu podstawowego pojęcia na jego temat i odpowiedniego przygotowania do jego wykonania.

06-03-2024 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
GBS BANK
MARAL - HURTOWNIA BHP

Ogłoszenia - dodaj za darmo!

OPIS Restauracja w Barlinku Strzelecka ...
Sprzedam tanio hydroizolacje w płynie ju...
Wykonuje usługi w zakresie transportu os...
Wykonujemy usługi w zakresie transportu ...

Sondujemy


Obecnie żadna sonda nie jest aktywna.

Ostatnie komentarze

Firmy

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach itp.

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach.Klasy 5 - 7, egzamin 8-klasisty, dorośli.

Usługi elektryczne ELEKTRYK

Działamy w branży elektrycznej i monitoringu Wykonujemy: - Instalacje elektryczne - Instalacje fotowoltaiczne - monitoring ...

GEO-INWEST geodeta

wachlarz naszych usług: - Obsługa geodezyjna inwestycji - Tyczenie hali - Tyczenie budynku - sporządzanie map do celów proje...

Najczęściej czytane

Jak pomóc starzejącemu się społeczeństwu?

Jak pomóc starzejącemu się społe...

Statystyki wskazują, że w krajac...

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - 7 pozycja Zmarzlika

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - ...

W niedzielne popołudnie na gorzo...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...

News will be here
<div data-reosection>
<img style="width: 100%;" src="https://reonews.pl/public/empty.png" alt="News will be here">
</div>
News will be here
News will be here