E-CHO INTERNET
KANCELARIA ADWOKAT MONIKA MALISZEWSKA
OKNA BARLINEK
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

11 lipca obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

W roku 2023 obchodzona była 80. Rocznica tych wydarzeń. Tego dnia z inicjatywy niezrzeszonych w żadnych organizacjach mieszkańców naszego miasta odbyła się w Kościele pw. NSNMP Msza święta, którą koncelebrowali Ks. Dziekan Proboszcz kan. Czesław Dobrowolski oraz Ks. Proboszcz Robert Kos.

W trakcie uroczystości poświęcona została pamiątkowa tablica, której fundatorami są osoby prywatne. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością wicewojewoda zachodniopomorski pan Mateusz Wagemann oraz pan Dariusz Matecki przewodniczący struktur Suwerennej Polski na Pomorzu Zachodnim.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania ofiarodawcom pamiątkowej tablicy, którzy zaledwie w kilka godzin zebrali potrzebną kwotę. Dziękują również wszystkim obecnym na uroczystej Mszy świętej mieszkańcom Barlinka, którzy oddali hołd pomordowanym Rodakom. Dziękują także Księdzu proboszczowi Robertowi Kosowi za wsparcie i umożliwienie organizacji całego przedsięwzięcia, które niestety nie miało możliwości zafunkcjonować w przestrzeni państwowej. Szczególne podziękowania organizatorzy składają panom Mateuszowi Wagemannowi i Dariuszowi Mateckiemu, którzy byli żywo zainteresowani relacjami ocalałych uczestników tamtych wydarzeń.

Ufundowana przez hojnych mieszkańców Barlinka tablica obecnie została umieszczona w Kościele pw. NSNMP.

W planach jest umieszczenie tej tablicy na cokole lub pomniku, co będzie zależało od zgromadzonych środków. Po uzyskaniu zgody od Urzędu Miejskiego w Barlinku na lokalizację, co mamy nadzieją kiedyś nastąpi, tablica zostanie przeniesiona w miejsce docelowe.

Źródło: materiał nadesłany

17-07-2023 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Zastawmy całe miasto tablicami...
  • Brawo ! Oby więcej takich inicjatyw !

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
GBS BANK
MARAL - HURTOWNIA BHP

Ogłoszenia - dodaj za darmo!

Sprzedam piękne mieszkanie z dużym ogrod...
Wykonuje usługi w zakresie transportu os...
Wykonujemy usługi w zakresie transportu ...

Sondujemy

Czy Barlinek to fajne miejsce do życia?

TAK
NIE
NIE WIEM

Ostatnie komentarze

Firmy

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach itp.

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach.Klasy 5 - 7, egzamin 8-klasisty, dorośli.

Usługi elektryczne ELEKTRYK

Działamy w branży elektrycznej i monitoringu Wykonujemy: - Instalacje elektryczne - Instalacje fotowoltaiczne - monitoring ...

GEO-INWEST geodeta

wachlarz naszych usług: - Obsługa geodezyjna inwestycji - Tyczenie hali - Tyczenie budynku - sporządzanie map do celów proje...

Najczęściej czytane

Jak pomóc starzejącemu się społeczeństwu?

Jak pomóc starzejącemu się społe...

Statystyki wskazują, że w krajac...

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - 7 pozycja Zmarzlika

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - ...

W niedzielne popołudnie na gorzo...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...

© 2009 - 2024 ebarlinek.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.RegulaminPolityka prywatności - RedakcjaReklama |

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników, a także za treść nadesłanych materiałów i publikowanych reklam.