Reklama [A3] - Barlinek Okna Artur Gubała
Reklama [A] - E-CHO
Reklama [B] - Kancelaria Adwokacka
MK KOSMETOLOG
Obrazy 4D – Muzeum Regionalne zaprasza.

Volodymyr Lapshov prezentuje specjalną wystawę podróżującą po całym świecie. W środę, 25 października, o godz. 17.00 w Muzeum Regionalnym w Barlinku zostanie otwarta wystawa, która jest rekordowa na skalę Ukrainy i świata. Wszyscy goście zobaczą 20 imponujących obrazów 4D, 20 flag i 20 historii bohaterskiego oporu w ciągu 20 miesięcy obronnej wojny Ukrainy z Rosją.

Winnicki artysta i wolontariusz Volodymyr Lapshov pracuje w unikalnej autorskiej technice: każdy z jego obrazów składa się z ponad 1500 drewnianych kostek.

Drewno do jego prac zostało mu przysłane przez żołnierzy z linii frontu, przywiezione przez przyjaciół-wolontariuszy z przyfrontowych miast i zebrane przez niego podczas wolontariackich podróży do przygranicznych i nieokupowanych miast: Bucza, Chersoń, Czarnobajówka. Obrazy tworzone od pierwszych dni wojny wykonane są z drewnianych kostek: "piksele" - symbol munduru ukraińskiego żołnierza; "puzzle" symbol jednej całości: kiedy łączy jeden ból i jeden główny cel dla wszystkich.

Autor nazywa wszystkie swoje obrazy projekcjami 4D. O ile wszystko jest jasne w 3D, to "czwarte D" jest duszą każdej osoby, która widzi te prace, nie będzie mogła pozostać z boku i na pewno przyłączy się do pomocy poszkodowanym ukraińskim dzieciom i przybliży zwycięstwo.

„Przedstawiam 20 prac, które są kroniką najbardziej bolesnych tragedii i historii bohaterów: wojskowych, medyków, wolontariuszy, cywilów, dzieci” - mówi Volodymyr Lapshov. Ważne jest, aby każdy obraz dosłownie zawierał części różnych regionów Ukrainy.

Tytuł wystawy: "Za zmarłych, żywych i nienarodzonych..." to prorocze słowa naszego Kobzara. W końcu każda praca jest poświęcona tym, którzy niestety zostali zabrani przez wojnę, którym cudem udało się przeżyć, i oczywiście naszym przyszłym pokoleniom. Dopóki trwa wojna, będę tworzyć obrazy. Poprzez wystawy i prezentacje online, wraz z fundacją społeczną Podilska Hromada, będziemy zbierać datki i pomagać dziecięcym ośrodkom rehabilitacji społecznej, gdzie obecnie przebywają młodzi Ukraińcy, którzy ucierpieli w wyniku wojny. Dla mnie ważne było, aby każda praca zawierała kawałek wschodu, południa, zachodu, północy i centrum - całej naszej zjednoczonej i niepodzielnej Ukrainy" - mówi Volodymyr Lapshov. "W szczególności jest to drewno przywiezione z Bucza, Chersonia, Czarnobajówki, Mostyska, które dla wielu kobiet, dzieci i osób starszych było ostatnim ukraińskim miastem przed przymusowym wyjazdem za granicę. Pociąłem też na kostki "trofea" przekazane przez żołnierzy: skrzynię po pociskach, które żołnierze zabrali Rosjanom. Był nawet drewniany stołek, na którym siedzieli w czołgach, deski i gałęzie, których używali w okopach.
Podczas tworzenia każdego dzieła autor musiał wracać do każdej części obrazu co najmniej 10 razy, odpowiednio etapami - tylko w przypadku jednego obrazu artysta musiał zwrócić uwagę na każdy pojedynczy element pracy 15 tysięcy razy.
W sumie Volodymyr Lapshov wykorzystał ponad 30 000 małych drewnianych kostek w 20 obrazach, stąd wspomniany powyżej rekord, "Pierwsza wystawa obrazów z efektem stereoskopowym na Ukrainie, złożona z 30 000 drewnianych kostek", została zarejestrowany przez przedstawicieli Krajowego Rejestru Rekordów Ukrainy wczesną jesienią 2023 roku.

Na obrazach znajdą się portrety: Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Walerii Załużnyj, pilota myśliwca i Bohatera Ukrainy Wadyma Woroszyłowa "Karaja", sanitariuszki Kateryny Polishchuk "Ptaszek", żołnierza piechoty morskiej z obwodu czerkaskiego Romana Hrybowa, który jest znany na całym świecie z frazy "Rosyjski okręt wojenny, idź. ...", małżonków lekarzy Andriy i Olga Svyst, którzy ratowali życie rannych dzieci i pomagali żołnierzom w centralnym szpitalu w Bukareszcie, a teraz ratują życie na frontach Ukrainy.

Szczególną uwagę zwracają portrety poległych Bohaterów Ukrainy: legendarnych pilotów Hennadija Matuliaka, Mychajło Matiuszenkę "Dziadka" i Ołeksandra Oksanczenkę, Dmytro Kotsiubajło "Da Vinci", zwiadowcę-snajpera Olhę Hranecką z Winnicy, Romana Ratusznego - znanego społecznika i żołnierza plutonu zwiadowczego 93. wydzielonej brygady zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy "Chołodnyj Jar", Ołeksandra Matuszewskiego - snajpera 163. batalionu 119. wydzielonej brygady TRO obwodu czernihowskiego, który został zastrzelony przez Rosjan za słowa "Chwała Ukrainie", lekarzy Serhij Własiuk, Andrij Hnatiuk i Anatolij Kazantsev, którzy przez ponad 40 dni dzielnie ratowali życie w szpitalu nr 4 w Mariupolu i do ostatniego tchu walczyli o życie każdego Ukraińca pod ciągłym bombardowaniem i ostrzałem z czołgów, gradów i moździerzy.

Ostatnia część wystawy przedstawia zbrodnie okupantów w Izyum i Buczy, ataki terrorystyczne w Winnicy i Teatrze Dramatycznym w Mariupolu oraz wysa-dzenie zapory wodnej w Kachowce w obwodzie chersońskim - nieludzkie ekocydium, którego konsekwencje będą odczuwalne przez ponad 100 lat, szczątki zniszczonego AN-225 Mriya, największego samolotu transportowego na świecie, i ból wszystkich przesiedleńców wewnętrznych na słynnym zdjęciu opublikowanym przez prawie wszystkie zachodnie media - ukraiński chłopiec płaczący, gdy szedł obok innych ludzi na granicy z Polską w Medyce.

Tej jesieni winnicki artysta odwiedził już 7 krajów ze swoją wystawą charytatywną i sesjami zdjęciowymi, podróżując po Ukrainie, Słowacji, Polsce, Litwie, Łotwie, Estonii i Finlandii, a wracając przez następujące miasta: Helsinki, Tallin, Ryga, Jurmała, Kuldiga, Liepaja i Poniewież. Obecnie planuje podróż do największych miast europejskich, a w szczególności chce zaprezentować swoją pracę w stolicy Belgii Brukseli, gdzie znajduje się siedziba NATO, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Następnie autor zamierza odwiedzić Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych, gdzie znajduje się siedziba ONZ. A kiedy Ukraina wygra wojnę, artysta obiecał, że przekaże wszystkie prace do Muzeum Zwycięstwa w Kijowie.

O autorze wystawy.

Volodymyr Lapshov jest winnickim artystą, wolontariuszem i osobą publiczną. Aktywnie angażuje się w wolontariat od 2014 roku, a w pierwszych miesiącach wojny pomagał w ewakuacji - przewożąc rodziny z dziećmi i starszych Ukraińców z Bucza, Boryspola, Hostomla, Sum, Zaporoża, Żytomierza i Winnicy do granicy z Polską.

Jest również szefem organizacji pozarządowej NEW UKRAINIAN WAY. Wraz ze swoimi przyjaciółmi i innymi wolontariuszami wielokrotnie dostarczał pojazdy, sprzęt ochronny i amunicję żołnierzom na linii frontu. Niesie pomoc humanitarną cywilom w miastach na linii frontu, a także stale dostarcza wszystko, co niezbędne rannym żołnierzom w szpitalach.

Oddawanie krwi dla rannych to kolejny bardzo ważny uczynek Wołodymyra Łapszowa. 24 lutego był w pierwszym szeregu mieszkańców Winnicy, którzy przyszli do stacji krwiodawstwa. Zachęca wszystkich do robienia tego co 2 miesiące.
W życiu codziennym Volodymyr Lapshov pracuje jako prywatny przedsiębiorca w sektorze IT i jest przekonany, że każdy musi codziennie i bezinteresownie przybliżać zwycięstwo swoimi działaniami.

Wernisaż 25 października godz. 17.00, Muzeum Regionalne ul. Niepodległości 17. Wstęp wolny. UWAGA! Wystawa potrwa tylko do 31 października!

Źródło: Muzeum Regionalne w Barlinku

22-10-2023 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

R EK L A M A

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
Reklama [C]
Reklama [C] - GBS BANK
Reklama [D]

Ogłoszenia - dodaj za darmo!

POSZUKUJEMY PRACOWNIKA -wymagany wiek ...
Wykonuje usługi w zakresie transportu os...
Wykonujemy usługi w zakresie transportu ...
Reklama [F]
Reklama [F] - MARAL BHP ®

Sondujemy

Czy uważasz Kino Panorama za atrakcyjne miejsce do oglądania filmów?

NIE
TAK
NIE MAM ZDANIA
Reklama [G1]
Reklama [G2]
Reklama [G2] - PROKOP I SYN
Reklama [G4]
Reklama [G5] - promocja
Reklama [G5]
Reklama [G1] - Autopromocja ebarlinek.pl
Reklama [G6]
Reklama [G7] - Autopromocja ebarlinek.pl
Reklama [G7]
Reklama [G8]

Ostatnie komentarze

Firmy

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach itp.

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach.Klasy 5 - 7, egzamin 8-klasisty, dorośli.

Usługi elektryczne ELEKTRYK

Działamy w branży elektrycznej i monitoringu Wykonujemy: - Instalacje elektryczne - Instalacje fotowoltaiczne - monitoring ...

GEO-INWEST geodeta

wachlarz naszych usług: - Obsługa geodezyjna inwestycji - Tyczenie hali - Tyczenie budynku - sporządzanie map do celów proje...

Najczęściej czytane

Jak pomóc starzejącemu się społeczeństwu?

Jak pomóc starzejącemu się społe...

Statystyki wskazują, że w krajac...

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - 7 pozycja Zmarzlika

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - ...

W niedzielne popołudnie na gorzo...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...