E-CHO INTERNET
KANCELARIA ADWOKAT MONIKA MALISZEWSKA
OKNA BARLINEK
Spotkanie samorządowców Pomorza Zachodniego.

„Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego” w nowej perspektywie finansowej były tematem spotkania zachodniopomorskich samorządowców, które odbyło się w środę, 13 kwietnia w nowej siedzibie Urzędu Marszałkowskiego przy ulicy Piłsudskiego w Szczecinie.

Podsumowano dotychczasowe prace nad Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi. To ważne dla gmin i powiatów narzędzie, dzięki któremu JST pozyskają unijne środki na realizację inwestycji w nowym rozdaniu. Czy jeszcze w tym roku?

Pomorze Zachodnie złożyło projekt nowego programu do Komisji Europejskiej 15 marca 2022 r., zgodnie z terminem, po zakończeniu owocnych konsultacji społecznych. To krok, który przybliżył region do nowej perspektywy, jednak nie zakończył całego procesu negocjacji. A te mogą potrwać jeszcze kilka miesięcy. Niestety wciąż trwają prace na linii rząd a Komisja Europejska dot. Umowy Partnerstwa. I to główny powód opóźnień w uruchomieniu nowej perspektywy finansowej.

– Jesteśmy bardzo mocno opóźnieni w porównaniu do poprzedniej perspektywy finansowej. Rząd polski jeszcze nie zamknął negocjacji Umowy Partnerstwa. Jako samorząd wysłaliśmy projekt programu, ale otrzymaliśmy informację [red. z KE], że dalej nie pójdziemy, jeśli rząd nie zamknie swojego etapu – mówił podczas spotkania Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Ze względu na te opóźnienia, po zakończeniu negocjacji pierwsze konkursy mogłyby najwcześniej zostać ogłoszone pod koniec roku. Marszałek zwrócił też uwagę na inne kwestie, m.in. wiązane z celami zielonymi. Rząd nałożył na Pomorze Zachodnie ich realizację na poziomie 33 proc., a nie 30 proc. jak wskazują to unijne regulacje.

– Jesteśmy najbardziej zielonym regionem w Polsce, mamy najwyższy poziom skanalizowania, czyste powietrze, najwyższe wskaźniki OZE, a jesteśmy zmuszani, aby realizować takie same wskaźniki jak regiony, które mają znaczenie większe wyzwania. My jako region mamy duże wyzwania natury społecznej, zwłaszcza na obszarach zagrożonych marginalizacją i w tę część chcielibyśmy inwestować. Nie możemy korzystać z innych źródeł i funduszy takich jak Polska Wschodnia – wyjaśniał marszałek.

Zaznaczył też, że alokacja dla naszego regionu została niesprawiedliwie uszczuplona o 100 mln euro właśnie na rozwój obszarów popegeerowskich, a więc tych które najbardziej potrzebują bodźców do rozwoju

Siedem głównych priorytetów, które mają obowiązywać w programie. To:

- Przedsiębiorcze Pomorze Zachodnie (alokacja: 226 400 000 EUR),
- Zielone Pomorze Zachodnie (alokacja: 268 190 771 EUR),
- Mobilne Pomorze Zachodnie (alokacja: 80 000 000 EUR),
- Połączone Pomorze Zachodnie (alokacja: 228 303 739 EUR),
- Przyjazne mieszkankom i mieszkańcom Pomorze Zachodnie (alokacja: 205 045 133 EUR),
- Aktywne Pomorze Zachodnie (alokacja: 387 622 744 EUR),
- Uspołecznione Pomorze Zachodnie (alokacja: 151 000 000 EUR),
- + 2 priorytety dotyczące pomocy technicznej.

Natomiast dyrektor Wydziału Zarządzania Strategicznego Urzędu Marszałkowskiego Marcin Szmyt zaprezentowano informacje na temat Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Alokacja dla 12 ZIT-ów, które mają funkcjonować w województwie zachodniopomorskim wyniesie 290 ml euro (w perspektywie 2014-2020 alokacja dla 6 ZIT i Kontraktów Samorządowych wyniosło 182,5 mln euro). Pokrótce przedstawił stan prac.

Sztuka w urzędzie

Po części związanej z funduszami europejskimi odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zachodniopomorskich artystów w Galerii M w nowym budynku Urzędu Marszałkowskiego przy ulicy Piłsudskiego. Był to pierwszy pokaz artystów zachodniopomorskich w tych ekspozycyjnych przestrzeniach.

Na ścianach prezentowane są obrazy: Przemysława Cerebież-Tarabickiego, Grety Grabowskiej, Wojciecha Koniuszki, Katarzyny Szeszyckiej, Natalii Szynal oraz Wojciecha Zielińskiego oraz fotografie Marka Czasnojcia. Kuratorem wystawy jest Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie.

– Znajdujemy się w obiekcie, który został wybudowany na początku ubiegłego wieku. Ma charakter zabytkowy i jest pod nadzorem konserwatorskim. Jest przykładem przedwojennego obiektu modernistycznego. Znajdowała się tu szkoła, przychodnia, a teraz oddajemy ten budynek dla instytucji samorządu województwa. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Wszystkie bariery zostały zlikwidowane. To tez obiekt wykorzystujący ekologiczny źródła ogrzewania, na dachu jest fotowoltaika – wyliczał członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek.

Źródło: WZP

13-04-2022 Redakcja

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Trudno uwierzyć, że aktywiści partii, które likwidowały tysiące kilometrów Linii kolejowych odcinając nawet duże węzły kolejowe od Świata, które zlikwidowały na Pomorzu Zachodnim dziesiątki tysięcy Zakładów Pracy i produkcyjnych a nawet całe gałęzie przemysłu jak Przemysł Stoczniowy i inne, wyrzucając setki tysięcy ludzi na bruk będą cokolwiek rozwijać i budować (swoje pałace już mają wybudowane). To nadal obsada pasożytnicza koryta utrzymywanego przez Społeczeństwo. Dopóki Ustawodawca nie zjednoczy Samorządów z Państwem dopóty rządzić będą Ochojskie, Kidawy, Sterczewscy, Jońscy i inne antypolskie osobniki w tym kopertnicy
  • Trudno uwierzyć, że aktywiści partii, które likwidowały tysiące kilometrów Linii kolejowych odcinając nawet duże węzły kolejowe od Świata, które zlikwidowały na Pomorzu Zachodnim dziesiątki tysięcy Zakładów Pracy i produkcyjnych a nawet całe gałęzie przemysłu jak Przemysł Stoczniowy i inne, wyrzucając setki tysięcy ludzi na bruk będą cokolwiek rozwijać i budować (swoje pałace już mają wybudowane). To nadal obsada pasożytnicza koryta utrzymywanego przez Społeczeństwo. Dopóki Ustawodawca nie zjednoczy Samorządów z Państwem dopóty rządzić będą Ochojskie, Kidawy, Sterczewscy, Jońscy i inne antypolskie osobniki w tym kopertnicy

Prosto z galerii

Barlinek, Polska
GBS BANK
MARAL - HURTOWNIA BHP

Ogłoszenia - dodaj za darmo!

Sprzedam piękne mieszkanie z dużym ogrod...
Wykonuje usługi w zakresie transportu os...
Wykonujemy usługi w zakresie transportu ...

Sondujemy

Czy Barlinek to fajne miejsce do życia?

TAK
NIE
NIE WIEM

Ostatnie komentarze

Firmy

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach itp.

MRS ENGLISH - Język Angielski w małych grupach.Klasy 5 - 7, egzamin 8-klasisty, dorośli.

Usługi elektryczne ELEKTRYK

Działamy w branży elektrycznej i monitoringu Wykonujemy: - Instalacje elektryczne - Instalacje fotowoltaiczne - monitoring ...

GEO-INWEST geodeta

wachlarz naszych usług: - Obsługa geodezyjna inwestycji - Tyczenie hali - Tyczenie budynku - sporządzanie map do celów proje...

Najczęściej czytane

Jak pomóc starzejącemu się społeczeństwu?

Jak pomóc starzejącemu się społe...

Statystyki wskazują, że w krajac...

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktualizacja 21:20]

Akcja CBŚP na 1-go Maja. [Aktual...

Około godziny 18 na ulicy 1-go M...

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - 7 pozycja Zmarzlika

XIV Memoriał Edwarda Jancarza - ...

W niedzielne popołudnie na gorzo...

Postępują prace przy budowie ul. Zielnej

Postępują prace przy budowie ul....

19 maja rozpoczęły się prace zwi...

68 kandydatów do Rady Miasta. Pełna lista.

68 kandydatów do Rady Miasta. Pe...

21 października 2018 roku odbędą...

© 2009 - 2024 ebarlinek.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.RegulaminPolityka prywatności - RedakcjaReklama |

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników, a także za treść nadesłanych materiałów i publikowanych reklam.